Aktualności Aktualności

Powrót

Okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich - relacja

Okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich - relacja

Dnia 21 sierpnia b.r., na terenie byłej szkółki leśnej w Rachowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie – Okręgowa Wycena Medalowa Trofeów Łowieckich połączona z wystawą trofeów i degustacją dziczyzny. Wydarzenie przyciągnęło bardzo liczną grupę myśliwych oraz sympatyków łowiectwa, którzy przybyli do Rachowic wraz z rodzinami nie tylko z Okręgu Katowickiego, ale także spoza jego granic.

 

Serdzenie zachęcamy do obejrzenia krótkiej wideorelacji z wydarzenia

Na dzieci czekały atrakcje w postaci leśnych gier edukacyjnych, zagadek oraz cieszących się największym zainteresowaniem – tropów zwierząt leśnych do odbijania w piasku. Ilość wyeksponowanych trofeów była imponująca (ponad 70 wieńców jeleni byków, prawie 100 parostków saren rogaczy dodatkowo oręża dzików i czaszki drapieżników), a ocenianym egzemplarzom towarzyszyła wystawa popiersi i medalionów z różnych części świata.

Komisje ds. wyceny medalowej pracowały bardzo intensywnie przez kilka godzin. Formuły wycen trofeów charakteryzują się tym, że na finalną ocenę składają punkty wynikające z pomiarów różnych cech trofeów (np. długość, obwód, masa) oraz cech ocenianych organoleptycznie (np. barwa, uperlenie, zakończenia, wygięcie).

Zależnie od rodzaju trofeum cechy pomiarowe przemnażane są przez współczynniki i w ten sposób uzyskiwana jest liczba punktów za konkretną cechę. W zależności od liczby uzyskanych punktów trofeum kwalifikuje się do medalu brązowego, srebrnego lub złotego.

Podkreślić należy fakt, że wszystkie prace w zakresie wyceny trofeów odbyły się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich. Obecnie kolekcjonowanie i prezentowanie trofeów łowieckich stanowi element kultury łowieckiej, wzbogacony o wymiar rywalizacji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Katowicach oraz Nadleśnictwa Rudziniec.

Dziękujemy za liczny udział w imprezie i wiele słów sympatii oraz gratulacji bardzo dobrej organizacji wydarzenia.

Darz Bór!


Kalendarz Kalendarz

listopad 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5