Aktuelles Aktuelles

Zurück

Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec

Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec

10 września b.r. w Nadleśnictwie Rudziniec miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie Nadleśniczego, Pana Wiesława Kucharskiego, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle wraz z Panią Dyrektor Reginą Wieczorek, brały udział w introdukcji 50 szt. kuropatw. Mimo, że pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, ponieważ wiał zimny wiatr i padał deszcz, na twarzach dzieci widać było radość, a w oczach zaciekawienie.

O kuropatwach oraz o przyczynach wpuszczania do łowiska tych niewielkich ptaków, opowiadali Leśniczy Leśnictwa Nogowczyce, Pan Tomasz Rybak, oraz Leśniczy ds. łowieckich, Pan Artur Kalinowski.

Ten niewielki ptak z rodziny kurowatych niegdyś stanowił ozdobę polskich pól i łąk. Jednak w ostatnich latach populacja tego gatunku w środowisku naturalnym bardzo spadła. Głównymi przyczynami jest wzrost liczebności drapieżników oraz scalanie terenów rolniczych, przez co zanikają śródpolne miedze i inne tego typu naturalne miejsca, stanowiące dla tych ptaków schronienie. Kuropatwy naturalnie występują na polach uprawnych, na miedzach i zakrzaczeniach śródpolnych. Są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki. 

Pomimo tego, że kuropatwa jest w Polsce ptakiem łownym, ze względu na trend spadkowy jej liczebności, myśliwi na nią nie polują. Wręcz przeciwnie - zadbają o dalszy los wypuszczonych kuropatw pochodzących ze sztucznej hodowli i będą je przez zimę dokarmiać.

Trzymamy kciuki, aby wypuszczone na terenie Leśnictwa Nogowczyce kuropatwy mogły się tam rozmnożyć i tym samym zasilić liczebność rodzimej populacji.

Kalendarz Kalendarz

Oktober 2021
day-monday-abbreviation
day-tuesday-abbreviation
day-wednesday-abbreviation
day-thursday-abbreviation
day-friday-abbreviation
day-saturday-abbreviation
day-sunday-abbreviation
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31