Zurück

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

W tym miesiącu rozpoczęły się prace archeologiczne, których celem jest zbadanie grupy tajemniczych kopców znajdujących w lesie, na terenie leśnictwa Świbie.

Archeolodzy odkryli je trakcie przeglądania i analizy danych uzyskanych przy pomocy laserowego skanowania powierzchni ziemi (ang. LIDAR - Light Detection And Ranging).

Dzięki funduszom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach badacze z Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach oraz Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej zaplanowali tygodniowe badania, których celem jest ustalenie funkcji i chronologii tajemniczych pagórków. Archeolodzy podejrzewają, iż mogą to być kurhany – mogiły ziemne usypywane nad grobami znaczniejszych przedstawicieli społeczności zamieszkującej ten teren w przeszłości – być może już w młodszej epoce kamienia, a może u zarania średniowiecza.

Pierwsze dni badań potwierdziły, iż z pewnością nie są to naturalne kopce i powstały za sprawą rąk ludzkich. Dalsze prace pozwolą być może na rozwikłanie tajemnicy ich powstania. Warto nadmienić, iż prace prowadzone są za zgodą i pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Rudziniec, również żywo zainteresowanych historią tych domniemanych grobowców.