Aktuelles Aktuelles

Zurück

Rocznica wielkiego pożaru

Rocznica wielkiego pożaru

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.magdalenka.goszyce.pl/

 

 

Pierwsza niedziela września to czas, kiedy corocznie, w związku z rocznicą ugaszenia wielkiego pożaru w okolicach Kuźni Raciborskiej, odbywa się ślubowana Msza święta. W tym roku, ze względu na szczególny czas pandemii, modlitwa odbyła się w kościele św. Jakuba w Sośnicowicach, a nie jak to było przez ostatnie 27 lat - w leśnej kaplicy św. Marii Magdaleny na polanie w Goszycach.

Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Faliński, diecezjalny kapelan strażaków, a głównym celebransem był Biskup Gliwicki, Jan Kopiec. W uroczystości uczestniczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski, Starosta Gliwicki, Pan Waldemar Dombek a także leśnicy, strażacy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Podczas Mszy Św. modlono się za tragicznie zmarłych strażaków – kapitana Andrzeja Kaczynę oraz druha Andrzeja Malinowskiego. W modlitwach pamięta się również o wszystkich ludziach walczących z ogniem, w tym także Leśników, gaszących pożar z wielkim poświęceniem.

Największy w Polsce pożar lasu w 1992 r. objął swym zasięgiem tereny Nadleśnictw: Rudy Raciborskie, Kędzierzyn-Koźle i Rudziniec. Trwał od 26 do 30 sierpnia i strawił 9 062 ha lasu, w tym na terenie Nadleśnictwa Rudziniec 2 154 ha.

"Wypaliło się wszystko dookoła, ale Magdalenka ocalała" – opowiadają strażacy, biorący udział w gaszeniu katastroficznego pożaru. Nikt na to nie liczył, bo kapliczka jest kryta gontem, drewniana, w dodatku wszystko było wysuszone na pieprz. To był cud. Nie pierwszy zresztą, który się tam wydarzył…. Jeszcze niedawno ukryta była w głębokim lesie. Dziś wokół kapliczki św. Marii Magdaleny, zostało tylko kilka wiekowych dębów i ona sama. To fakt, który dla wierzących jest zjawiskiem cudownym, dla innych – co najmniej zastanawiającym. W ciągu ostatnich piętnastu lat w rudzkich lasach były przecież aż trzy pożary, które trawiły coraz większe połacie. Magdalenka zawsze znajdowała się w zasięgu płomieni, ale ogień w ostatniej chwili zaprzestawał pochodu, lub zmienił kierunek.

 

 


Kalendarz Kalendarz

November 2021
day-monday-abbreviation
day-tuesday-abbreviation
day-wednesday-abbreviation
day-thursday-abbreviation
day-friday-abbreviation
day-saturday-abbreviation
day-sunday-abbreviation
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5