Asset Publisher
Hodowla lasu
Na terenach leśnych znaczącą rolę ma racjonalne korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego w ramach gospodarki leśnej, przejawiające się m.in.: zachowaniem pełni zmienności drzew leśnych, oparciem zasad gospodarki na racjonalnych podstawach przyrodniczych, skuteczną ochroną i umiarkowanym użytkowaniem ekosystemów wodno-błotnych w lasach, kształtowaniem stref ekotonowych na obrzeżach lasów, ochroną ekosystemów wrażliwych na zmiany sposobu zagospodarowania i odpowiednio ukierunkowaną edukacją przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Terenami potwierdzającymi wysoką różnorodność biologiczną nadleśnictwa są obszary objęte ochroną prawną, których celem jest ochrona najlepiej zachowanych i najcenniejszych fragmentów nadleśnictwa. Na poziomie gatunkowym, na stan różnorodności biologicznej przekłada się liczba chronionych i zagrożonych taksonów roślin, grzybów i zwierząt.
Nadleśnictwo posiada opracowany program ochrony przyrody według stanu na 01.01.2006 r., który został zaktualizowany przez BULiGL Oddział w Brzegu według stanu na 01.01.2016 r
Gospodarcze Drzewostany Nasienne
Nadleśnictwo Rudziniec posiada 64 wydzielenia z drzewostanami nasiennymi
gospodarczymi (GDN).
Wyłączone drzewostany nasienne.
Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada w swoich zasobach wyłączonych drzewostanów nasiennych (WDN).
Drzewa mateczne
Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada wytypowanych drzew matecznych.
Uprawy pochodne
Nadleśnictwo Rudziniec posiada w swoim zasięgu bloki upraw pochodnych dla takich gatunków jak So, brz, Db o łącznej powierzchni 189 ha.
Drzewostany zachowawcze
W Nadleśnictwie Rudziniec zlokalizowanych jest 5 drzewostanów zachowawczych o łącznej powierzchni 137,80 ha.
Rejestr źródeł nasion
Nadleśnictwo Rudziniec posiada zarejestrowanych 7 źródeł nasion dla takich gatunków jak:
- klon zwyczajny,
- robinia akacjowa,
- dąb czerwony,
- lipa drobnolistna,
- jesion wyniosły,
- klon jawor,
- grab pospolity.
Plantacja nasienna
Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w 2014 r. założono na powierzchni 8,28 ha w leśnictwie Nogowczycę plantację nasienną brzozy brodawkowatej.
Powierzchnie doświadczalne
Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w leśnictwie Łaskarzówka występują powierzchnie doświadczalne oraz powierzchnie monitoringu biologicznego SPO II rzędu w Leśnictwie Kozłów.
Monitoring zmian
Informacje dotyczące:
- pozyskania drewna,
- zadania z hodowli lasu (wybrane zagadnienia); odnowienia, zalesienia, zabiegi pielęgnacyjne, ocena upraw.
Link do monitoringu za 2014 r. (kliknij tutaj)
Asset Publisher
Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec
Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec
10 września b.r. w Nadleśnictwie Rudziniec miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie Nadleśniczego, Pana Wiesława Kucharskiego, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle wraz z Panią Dyrektor Reginą Wieczorek, brały udział w introdukcji 50 szt. kuropatw. Mimo, że pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, ponieważ wiał zimny wiatr i padał deszcz, na twarzach dzieci widać było radość, a w oczach zaciekawienie.
O kuropatwach oraz o przyczynach wpuszczania do łowiska tych niewielkich ptaków, opowiadali Leśniczy Leśnictwa Nogowczyce, Pan Tomasz Rybak, oraz Leśniczy ds. łowieckich, Pan Artur Kalinowski.
Ten niewielki ptak z rodziny kurowatych niegdyś stanowił ozdobę polskich pól i łąk. Jednak w ostatnich latach populacja tego gatunku w środowisku naturalnym bardzo spadła. Głównymi przyczynami jest wzrost liczebności drapieżników oraz scalanie terenów rolniczych, przez co zanikają śródpolne miedze i inne tego typu naturalne miejsca, stanowiące dla tych ptaków schronienie. Kuropatwy naturalnie występują na polach uprawnych, na miedzach i zakrzaczeniach śródpolnych. Są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki.
Pomimo tego, że kuropatwa jest w Polsce ptakiem łownym, ze względu na trend spadkowy jej liczebności, myśliwi na nią nie polują. Wręcz przeciwnie - zadbają o dalszy los wypuszczonych kuropatw pochodzących ze sztucznej hodowli i będą je przez zimę dokarmiać.
Trzymamy kciuki, aby wypuszczone na terenie Leśnictwa Nogowczyce kuropatwy mogły się tam rozmnożyć i tym samym zasilić liczebność rodzimej populacji.