Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

       Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 754 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 634 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 618 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

 

      ·         Przeciętna lesistość 30,5%,

·         Przeciętna zasobność drzewostanów na 1ha 245m3,

·         Przeciętny roczny przyrost 3,7m3 /ha,

·         Przeciętny wiek drzewostanów 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

 

 

Udział siedlisk leśnych:

 borowe 56 %

 lasowe 27 %

 górskie 16 %

 olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

 sosna, modrzew 66,4 %

 I klasa 13,5 %

 świerk 6,3 %

 II klasa 17,4 %

 dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

 III klasa 19,8 %

 brzoza 5,7 %

 IV klasa 16,3 %

 buk 7,7 %

 V klasa 13,6 %

 jodła, daglezja 1,6 %

 VI klasa i starsze 7,9 %

 pozostałe 4,1 %

 

   Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w siedemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%.Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

II Hubertus Rudziniecki

II Hubertus Rudziniecki

Dnia 16 października mieliśmy okazję brać udział w II Hubertusie Rudzinieckim. Obchody patrona myśliwych, leśników i jeźdźców zapoczątkowane zostały przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego, w 2019 roku. Rok 2020, z powodu pandemii koronawirusa, wymusił przerwę w corocznym świętowaniu. W tym roku udało się powrócić do tradycji.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 16:00 uroczystą mszą św. w kościele św. Mikołaja w Rudnie. Podniosły charakter nabożeństwu, prowadzonemu przez ks. Piotra Falińskiego, nadały poczty sztandarowe kół łowieckich Rejonu Gliwickiego PZŁ oraz Nadleśnictwa Rudziniec. Tradycyjnie już oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec.

Następnie uroczystość przeniosła się na boisko Klubu Sportowego MŁODOŚĆ w Rudnie, gdzie nastąpiła część oficjalna. Gospodarzami byli Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec oraz Pan Tomasz Taranowski, Łowczy Rejonu Gliwickiego PZŁ. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, Pan Damian Sieber,  Zastępca Dyrektora, Pan Hubert Wiśniewski, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego w Katowicach, Pan Michał Gawdzik, nadleśniczowie sąsiadujących nadleśnictw, przedstawiciele samorządów i szkół, a przede wszystkim myśliwi wraz z rodzinami.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do wręczenia wyróżnień i pamiątkowych medali. Podsumowano także wycenę medalową trofeów myśliwskich, która odbyła się w 21.08.2021 r. Rachowicach. Najpiękniejsze trofea o najwyższej ilości punktów to:

jeleń byk – 204,34 pkt. Medal srebrny kol. Piotr Szendzielorz

sarna rogacz – 171,05 pkt. Złoty medal kol. Paweł Grochowski

dzik – 114,6 pkt. Medal brązowy kol. Stefan Nowroth

lis – 25,25 pkt. Medal złoty kol. Tomasz Suffner

Wręczono również statuetkę Diany dla  Najlepszego Strzelca Nadleśnictwa Rudziniec Pana Zbigniewa Walisko.

Na koniec odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu naszego zespołu reprezentacyjnego oraz Orkiestry Dętej Parafialnej „Sami swoi” z Rudna.