Asset Publisher Asset Publisher

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk

„Hubert"– Specjalny Obszar Ochrony, PLH240036, typ B. Zatwierdzony jako obszar o znaczeniu wspólnotowym Decyzją Komisji z dnia 10.01.2011r. w sprawie przyjęcia na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG czwartego zaktualizowanego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region biogeograficzny (notyfikowana jako dokument nr C (2010) 9669 Dziennik Urzędowy UE z 2011r. L 33 tom 54 poz 146). Ogólna powierzchnia 33,70 ha, w całości położona jest w zasięgu działania Nadleśnictwa.

Wartości przyrodnicze:

Przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 jest siedlisko 9170 grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum). Grąd subkontynentalny jest jednym z najpospolitszych siedlisk leśnych niżowej Polski, jednak zostało ono w przeszłości mocno zmienione i do dzisiaj zachowało się niewiele płatów reprezentujących wysoki stopień zachowania. Na terenie województwa śląskiego w obszarze kontynentalnym, obszar „Hubert" chroni najlepiej zachowany płat tego lasu. Na terenie rezerwatu grąd zachowany jest w stopniu A - doskonałym, zaś poza rezerwatem, w jego najbliższym sąsiedztwie reprezentuje stan zachowania B - dobry i C - znaczący.

Obszar nie posiada planu ochrony.


Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 nie zlokalizowane na gruntach Nadleśnictwa Rudziniec, ale znajdujące się w zasięgu terytorialnym.

„Góra Świętej Anny"– Specjalny Obszar Ochrony, PLH16002 Typ B. Zatwierdzony jako obszar o znaczeniu wspólnotowym 13.11.2007r. sprawie przyjęcia na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG pierwszego zaktualizowanego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region biogeograficzny Obszar ten niemalże w całości leży w zasięgu Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, a jego znikoma część położona jest w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Rudziniec, obręb Jaryszów, działka ewidencyjna 533.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Koncert kolędowy w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie

Koncert kolędowy w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie

W niedzielę 16 stycznia 2022 r. w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie odbył się bardzo ciekawy koncert kolędowy.

Instrumentem wiodącym były nowo wyremontowane organy z 1923 roku wybudowane przez Paula Berschdorfa, na których przepięknie zagrał profesor Julian Gembalski prezentując ich możliwości. Mistrzowi towarzyszył nasz Zespół Reprezentacyjny grając na rogach myśliwskich kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Triumfy Króla Niebieskiego” oraz „Dziecino słodka”. Do każdej zagranej kolędy Profesor wykonał interesującą organową improwizację.

Repertuar naszego Mistrza, na który złożyły się następujące dzieła:

  • Resonet in Laudibus - Piotr Drusiński (Tabulatura Oliwska, 1619)
  • Pastorale - Domenico Zipoli (1688-1726)
  • Noël „Józefie dobry, prosimy Cię” - Louis-Claude Daquin (1694-1772)
  • Noël „Józef jest dobrze ożeniony” - Jean-Francois Dandrieu (1684-1740)
  • Pastorale F-dur w czterech częściach - Johann Sebastian Bach (1685-1750)

angażował większość z ponad 600 organowych drewnianych piszczałek.

Na zakończenie wspólnie z organami zagraliśmy kolędę „Bóg się rodzi”, którą także uroczyście zaśpiewali słuchacze koncertu.