Asset Publisher Asset Publisher

Działania monitoringowe

Działania monitoringowe:

- uszkodzeń o charakterze biotycznym (informacje do pobrania poniżej)

- uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby (informacje do pobrania poniżej).

 

Jednocześnie podajemy do wiadomości, że wszystkie informacje dotyczące monitoringu stanu lasu umieszczane są na stronie internetowej RDLP w Katowicach - w zakładce "Nasza praca" - "Certyfikaty" - odpowiednio zakładki "Monitoring stanu lasu 2015, 2016, 2017, 2018, 2019".

lub klinknij bezpośrednio poniżej:

Monitoring stanu lasu 2019 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2018 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2017 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2016 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2015 - kliknij tutaj

 


Monitoring lasów HCVF

Nadleśnictwo Rudziniec przekazuje do wiadomości, że informacje monitoringowe stanu lasów HCVF znajdują się bezpośrednio na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach pod poniższym linkiem:

http://www.katowice.lasy.gov.pl/monitoring-lasow-hcvf#.XC3QLuTQbIU

lub bezpośrednio kliknij tutaj

 


Ochrona lasu

Przyczyną zagrożeń środowiska przyrodniczego są równoczesne oddziaływania różnych czynników o charakterze naturalnym bądź antropogenicznym na naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na gruntach znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec wiele z nich pośrednio lub bezpośrednio może wiązać się z realizowaną na nich gospodarką leśną. Do najbardziej istotnych problemów ochrony środowiska w Nadleśnictwie Rudziniec należą:

·         Sukcesja drzew i krzewów, powodująca zarastanie cennych terenów nieleśnych znajdujących się na gruntach w zarządzie nadleśnictwa,

·         Zagrożenia powodowane przez czynniki atmosferyczne, w tym wahania poziomu wód i długotrwałe susze. Na zagrożenia tego typu najbardziej narażone są drzewostany wzrastające na siedliskach wilgotnych, lukowate, przerzedzone, jednogatunkowe, zaniedbane pod względem pielęgnacyjnym (niebezpieczne jest gwałtowne rozluźnienie zwarcia w drzewostanach nietrzebionych). Problem deficytu wody jest też istotny w możliwościach ochrony terenów torfowiskowych, których na terenie Nadleśnictwa Rudziniec jest stosunkowo niewiele,

·         Zagrożenia powodowane przez choroby grzybowe, szkodniki owadzie i przez zwierzynę. Problem ten jest poważny na terenie nadleśnictwa i rzutuje na skuteczną realizację celów ochrony przyrody. Do najpoważniejszych patogenów należy grzyb wywołujący zespół chorobowy jesiona wyniosłego. Jego obecność weryfikuje na gruncie możliwość wprowadzania jesiona w trakcie zabiegów odnowień czy też możliwość utrzymania danego drzewostanu bez zabiegów gospodarczych,

·         Zagrożenia pożarowe;

·         Niedostateczny stan wiedzy w zakresie występowania i stanowisk chronionych roślin, grzybów i zwierząt w granicach obszarów chronionych. Brak wiedzy na temat lokalizacji cennych komponentów środowiska naturalnego może być przyczyną niezamierzonego zakłócenia dotychczasowych warunków ich bytowania lub zniszczenia pojedynczych stanowisk w trakcie realizowanych zadań z zakresu gospodarki leśnej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uroczyste otwarcie wystaw: „Ojcowie Niepodległości” oraz „Wolny jak ptak – leśne pasje”

Uroczyste otwarcie wystaw: „Ojcowie Niepodległości” oraz „Wolny jak ptak – leśne pasje”

28 września w Nadleśnictwie Rudziniec odbył się uroczysty apel, podczas którego nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście oraz pracownicy biurowi i terenowi Nadleśnictwa Rudziniec.

Ustawione przed budynkiem siedziby nadleśnictwa plansze z wizerunkami sześciu postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego – już na wjeździe zrobiły na przybyłych duże wrażenie. Podniosłego charakteru dodało odegranie przez Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów hymnu państwowego, podczas którego podniesiona została na maszt biało-czerwona flaga.

Uroczystość była okazją do wręczenia przez Pana Nadleśniczego pracownikom Służby Leśnej odznaki leśnika oraz złożenia okolicznościowych gratulacji z okazji jubileuszu pracy w Lasach Państwowych.

Motyw wolności stał się także tytułem przygotowanej w Nadleśnictwie Rudziniec wystawy przyrodniczej „Wolny jak ptak – leśne pasje”. Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu wielu leśników realizujących swoje życiowe pasje, przy współudziale Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Możemy na niej podziwiać zarówno okazy ptaków, jak i różnorodność budek lęgowych, w których składają jaja i wychowują młode, a także bogatą kolekcję obrączek wraz z dokumentami towarzyszącymi obrączkowaniu. Całość uzupełniona jest pięknymi fotografiami ptaków z terenu Nadleśnictwa Rudziniec.

Do zwiedzania wystaw zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00. „Ojcowie Niepodległości” będą u nas gościć do 17 października, wystawa przyrodnicza otwarta jest natomiast do odwołania.