Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia edukacyjne

Formularz zgłoszenia dotyczący udziału w zajęciach edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Rudziniec

W załączeniu znajduje się wersja elektroniczna Wniosku o przeprowadzenie zajęć edukacyjnych oraz Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Rudziniec.

Dodatkowo w załączeniu, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Kozienice, do pobrania informacje nt. BHP podczas zajęć edukacyjnych

Dane kontaktowe:

mgr inż. Ewa Łukasik
Specjalista SL ds. ochrony lasu i edukacji leśnej
Tel.: 032 300 81 58

Konkurs z wiedzy przyrodniczej

Nadleśnictwo Rudziniec zaprasza do wzięcia udziału w konkursie wiedzy przyrodniczej.

Regulamin konkursowy znajduje się w pliku poniżej do pobrania.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

W sobotę 26 września b.r., na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, Leśnictwa Centawa, na polanie leśnej zwanej Śląskim Katyniem, odbyła się uroczysta Msza św. Polowa z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie to corocznie upamiętnia rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka. W uroczystości wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski oraz Leśniczy Leśnictwa Centawa, Pan Piotr Jasica, którzy wraz z delegacją reprezentującą Nadleśnictwo Zawadzkie, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.