Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.

Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.

W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).

Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

W tym miesiącu rozpoczęły się prace archeologiczne, których celem jest zbadanie grupy tajemniczych kopców znajdujących w lesie, na terenie leśnictwa Świbie.

Archeolodzy odkryli je trakcie przeglądania i analizy danych uzyskanych przy pomocy laserowego skanowania powierzchni ziemi (ang. LIDAR - Light Detection And Ranging).

Dzięki funduszom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach badacze z Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach oraz Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej zaplanowali tygodniowe badania, których celem jest ustalenie funkcji i chronologii tajemniczych pagórków. Archeolodzy podejrzewają, iż mogą to być kurhany – mogiły ziemne usypywane nad grobami znaczniejszych przedstawicieli społeczności zamieszkującej ten teren w przeszłości – być może już w młodszej epoce kamienia, a może u zarania średniowiecza.

Pierwsze dni badań potwierdziły, iż z pewnością nie są to naturalne kopce i powstały za sprawą rąk ludzkich. Dalsze prace pozwolą być może na rozwikłanie tajemnicy ich powstania. Warto nadmienić, iż prace prowadzone są za zgodą i pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Rudziniec, również żywo zainteresowanych historią tych domniemanych grobowców.