Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.

Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.

W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).

Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Słów kilka o tegorocznych nasadzeniach

Marzec i kwiecień to bardzo aktywny czas w polskich lasach – tak też było w przypadku Nadleśnictwa Rudziniec.

Choć w tym roku natura obudziła się wyjątkowo późno, to my, leśnicy, nie czekaliśmy do ostatniej chwili i po wielu miesiącach prac związanych z pozyskaniem drewna od razu wzięliśmy się do sadzenia nowych lasów!

Dziś z sukcesem możemy powiedzieć, że posadziliśmy na terenie naszego Nadleśnictwa aż 860 000 sztuk sadzonek na ponad 140 hektarach lasu!

Głównymi gatunkami, które posadziliśmy, były:

  • sosna – 412 tyś. sztuk,
  • buk – 227 tyś. sztuk,
  • dąb – 173 tyś. sztuk,
  • olcha – 24 tyś. sztuk,
  • inne liściaste oraz iglaste – 24 tyś. sztuk.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, w jakich przyszło nam w tym roku sadzić, trzeba przyznać jedno – wielki szacunek dla pracowników Zakładów Usług Leśnych oraz Lasów Państwowych, którzy przyczynili się do powstania nowych, leśnych upraw.

Dzięki naszej wspólnej pracy i wysiłkom, które wkładamy każdego dnia, wciąż żywe jest powiedzenie: „Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las”.

 

Darz Bór!