Asset Publisher
Parki krajobrazowe
Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.
Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.
W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).
Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.
Asset Publisher
Zabiegi agrolotnicze zwalczania chrabąszczy na terenie Nadleśnictwa Rudziniec
Zabiegi agrolotnicze zwalczania chrabąszczy na terenie Nadleśnictwa Rudziniec
KOMUNIKAT
Nadleśnictwo Rudziniec zawiadamia o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) chrabąszczy.
Zabiegi prowadzone będą z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy użyciu samolotu PZL M18B Dromader, wyposażonego w podskrzydłową aparaturę atomizerową typu MICRONAIR AU 5000. Aparatura ta zapewnia precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych (ULV).
Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines (postaci doskonałych) chrabąszczy planowane jest na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec położonych w Gminie Ujazd o łącznej powierzchni 185 ha (jedno pole zabiegowe). Szczegółową lokalizację zabiegów przedstawia mapa w załączeniu.
Ograniczanie postaci doskonałych chrabąszczy prowadzone będzie na przełomie I i II dekady maja. Ścisły termin prowadzenia zabiegów uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, które determinuje przebieg warunków pogodowych.
Zabiegi ograniczające liczebności populacji chrabąszczy, prowadzone będą przy użyciu preparatu MOSPILAN 20 SP, którego substancję aktywną stanowi acetamipryd (200 g/l), należący do grupy tzw. pochodnych neonikotynoidów. Preparat ten na owady działa kontaktowo i żołądkowo, na roślinie wykazuje systemiczne działanie owadobójcze, tzn. zdolność do wnikania przez liście lub korzenie i przemieszczania się do odległych miejsc, np. do rozwijających się liści. Insektycyd ten będzie aplikowany w dawce 0,40 kg/ha. Ultra mała dawka MOSPILANU 20 SP, zgodnie z jego etykietą zostanie rozcieńczona wodą do objętości 4,0 l/ha oraz uzupełniona adiuwantem Ikar 95 EC do pożądanej objętości dawki cieczy użytkowej wynoszącej 5,0 l/ha w zabiegach ograniczania chrabąszczy.
Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania insektycydu do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.
Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. Powierzchnie przewidziane do zabiegu oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.
Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych jest niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów wskutek żerów prześwietlających i pełnych, osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat. Odstąpienie od ich wykonania, może doprowadzić do silnej defoliacji lub gołożerów, skutkujących zachwianiem trwałości zagrożonych i osłabionych drzewostanów.
Informacja o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu prezentowana będzie po podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu w serwisie Bank Danych o Lasach https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
W sprawach związanych z prowadzeniem zabiegów ograniczania liczebności populacji owadów na terenie Nadleśnictwa Rudziniec proszę kontaktować się ze Starszym Specjalistą Służby Leśnej – Ewą Łukasik, tel. 32 300 81 58, kom. 794 255 221.
Zał. Mapa
Zał. Etykiety środka ochrony roślin MOSPILAN 20 SP, IKAR 95 EC