Asset Publisher Asset Publisher

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Oferta dla myśliwych

Oferta dla myśliwych

Szczegóły dotyczące oferty łowieckiej na sezon 2019/2020 w OHZ LP Gajdowe

Cennik stawek detalicznych dla myśliwych kupujących pozyskane przez siebie tusze na terenie OHZ LP "Gajdowe".

Od dnia 10.01.2020 r. tusze dziczyzny z terenu OHZ LP "Gajdowe" odstąpione na użytek własny myśliwemu, dokunującemu ich pozyskania, rozliczane są wg następujących stawek:

Klasa tuszy

Jeleń

Sarna

Dzik

Klasa I

8,00 zł netto/kg 14,00 zł netto/kg

3,00 zł netto/kg

Klasa II

6,00 zł netto/kg 11,00 zł netto/kg

2,00 zł netto/kg

Klasa III

- jak za II kl. - jak za II kl.

Stawka jak za II kl.

 

Wysokość stawek za tusze dziczyzny nabywane w drodze zakupu poprzez Punkt Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny - informacja kliknij tutaj.

 

Punkty skupu tusz dla OHZ LP Gajdowe

Nadleśnictwo Rudziniec informuje, że punkty skupu do których należy dostarczyć pozyskane tusze dziczyzny z terenu OHZ LP Gajdowe znajdują się w miejscowościach:

- Chechło, ul. Na zakręcie 2

- Płużnica, ul. Strzelecka 16

- Boguszyce, ul. Leśna 4 (PSBD OHZ LP "Gajdowe" - zgodnie z dyspozycją Leśniczego ds. łowieckich).

 

Cennik stawek detalicznych za tuszki dziczyzny z terenu OHZ LP "Gajdowe" odstąpione na użytek własny, myśliwym dokonującym ich pozyskania, rozliczane będą od dnia 15.08.2018 r. wg stawek poniżej:

- dzika gęś (wszystkie gatunki) 30,00 zł netto/szt.

- dzika kaczka (wszystkie gatunki) 25,00 zł netto/szt.

- bażant 20,00 zł netto/szt.

- gołąb grzywacz 5,00 zł netto/szt.

- słonka 6,00 zł netto.szt.

Oferta łowiecka na sezon 2020/2021

Nadleśnictwo Rudziniec podaje do wiadomości ofertę cenową z pełnym zakresem świadczeń na sprzedaż polowań i trofeów w Ośrodkach Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych ważny od
1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 r.

Oferta cenowa z pełnym zakresem świadczeń znajduje się do pobrania poniżej.

W przypadku świadczenia z ograniczonym zakresem określa się nieponiesione przez zarządcę OHZ LP koszty na poziomie 65% cen zawartych w ofercie cenowej z pełnym zakresem świadczeń. Ograniczone świadczenie może być kierowane wyłącznie do myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego, znających łowisko i dających gwarancję prawidłowego wykonania polowania. Obejmuje ono wyłącznie wydanie dokumentów uprawniających do wykonywania polowania oraz udostępnienie łowiska w celu wykonywania polowania, bez angażowania sił i środków zarządcy OHZ.