Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Nadleśnictwo Rudziniec posiada PLAN URZĄDZENIA LASU od 2016 do 2025 sporządzony w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na podstawie stanu lasu na dzień  1 stycznia 2016 r.

Prace podstawowe w zakresie terenowym wykonano w okresie :

 taksacja lasu: od maja do października 2014 r.,

 zakładanie powierzchni próbnych: od marca do kwietnia 2015 r.

Ogólna powierzchnia gruntów nadleśnictwa objętych taksacją wyniosła 18559,03 ha.

Opisano łącznie 6065 pododdziałów w 768 oddziałach.

Prace urządzeniowe wykonała Drużyna Urządzeniowa BULiGL Oddział w Brzegu w oparciu o Ustawę o Lasach z dn. 28.09.1991 r. (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444), Rozporządzenia MŚ z 26.11.2012 r. (Dz. U. z 2012r. Nr 1302) w sprawie szczegółowych zasad sporządzania planów urządzenia lasów oraz zgodnie z obowiązującą Instrukcją urządzania lasu z 2011 r. i Zasadami Hodowli Lasu z 2012 r., Instrukcją Ochrony Lasu z 2012 r., Instrukcją ochrony przeciwpożarowej z 2012 r. itd. oraz wytycznymi KZP i NTG, a także poprzez:

1. Stały kontakt wykonawcy z przedstawicielem nadleśnictwa,

2. Uzgodnienie „Wytycznych do sporządzenia planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa na lata 2016 – 2025",

4. Odbiory prac terenowych,

5.Uzgodnienia potaksacyjne, przeprowadzone po zakończeniu prac taksacyjnych

terenowych dla poszczególnych leśnictw.

Na tym etapie odbiorów, przy współudziale pracowników nadleśnictwa, omówiono między innymi następujące pozycje:

 grunty leśne niezalesione do odnowienia ( zręby, płazowiny),

 wykaz drzewostanów przeznaczonych do przebudowy,

 poletka łowieckie na gruntach leśnych i rolnych,

 drzewostany o strukturze KO i KDO,

 grunty do sukcesji naturalnej,

 zakres projektowanych wskazań gospodarczych.

6. Odbiór prac urządzeniowych terenowych przeprowadzony przez przedstawicieli RDLP w Katowicach, Nadleśnictwa Rudziniec i BULiGL Oddz. w Brzegu w dniach: 16 czerwca, 30 czerwca, 30 lipca, 29 września, 12 września, 10 października, 21 października i 25 listopada 2014 r., prace taksacyjne, 27 - 28 maja 2015 r. inwentaryzacja zasobów drzewnych – powierzchnie próbne.

Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Rudziniec składa się z:

 Ogólnego opisu lasów nadleśnictwa - Elaborat

 Ogólnego opisu lasów nadleśnictwa – Wykaz projektowanych cięć rębnych z zestawieniami tabelarycznymi

 Opisu taksacyjnego lasów

 Programu Ochrony Przyrody wraz z mapą sytuacyjno – przeglądową walorów

przyrodniczych

 Prognozy Oddziaływania na Środowisko i Obszary Natura 2000

 Operatów dla leśnictw

 Map przeglądowych wg obrębów leśnych, map sytuacyjnych w granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa, map sytuacyjno-przyglądowych funkcji lasu.

 Bazy danych inwentaryzacyjnych TAKSATORA.

 Bazy danych geometrycznych wg SLMN.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

W sobotę 26 września b.r., na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, Leśnictwa Centawa, na polanie leśnej zwanej Śląskim Katyniem, odbyła się uroczysta Msza św. Polowa z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie to corocznie upamiętnia rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka. W uroczystości wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski oraz Leśniczy Leśnictwa Centawa, Pan Piotr Jasica, którzy wraz z delegacją reprezentującą Nadleśnictwo Zawadzkie, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.