Asset Publisher Asset Publisher

Akcja "STOP pożarom traw"

Materiały informacyjne przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną

Nadleśnictwo Rudziniec publikuje materiały przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną. Akcja „STOP pożarom traw" ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak poważnym problemem jest wiosenne wypalania łąk oraz nieużytków rolnych.

Niestety za większość pożarów traw i pozostałości roślinnych odpowiedzialny jest człowiek. Najwięcej tego typu pożarów odnotowuje się w marcu oraz kwietniu. W Polsce w 2015 r. pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły 45% wszystkich pożarów w kraju!

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Często ogień przenosi się na obszary leśne niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzew poważnie uszkadzając. W krótkim czasie z dymem idzie dorobek wielu pokoleń leśników!

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ciekawą prezentacją w tym temacie dostępną do pobrania poniżej.

Przejdź do "Materiały do pobrania", kliknij pobierz. Nie wypalaj traw!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

IV edycja projektu "Pierwszy Dzień Wiosny"

IV edycja projektu "Pierwszy Dzień Wiosny"

Zapraszamy do wzięcia udziału w realizowanym przez Sekcję Bioróżnorodności Koła Naukowego Leśników z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, projekcie  "Pierwszy dzień wiosny".

Nadchodząca wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po sennej zimie, a projekt ma zachęcić, aby wraz z nią również w ludziach obudził się entuzjazm i energia do działania! Zachęcamy do wyrwania się z życia online i do wyruszenia na łono przyrody tego szczególnego dnia, jakim jest pierwszy dzień wiosny.

Co należy zrobić?

• 21 marca wybierz się do lasu na poszukiwanie budzących się do życia roślin – zabierz ze sobą telefon lub aparat,

• sfotografuj zaobserwowane przez Ciebie rośliny – uchwyć ich cechy tak, aby na podstawie zdjęć możliwa była identyfikacja gatunku rośliny oraz jej fazy fenologicznej,

• dodaj swoje obserwacje do serwisu iNaturalist* – 

• zachwyć się pięknem otaczającej Cię przyrody!

 

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać odwiedzając stronę Sekcji Bioróżnorodności KNL na Facebook'u: https://www.facebook.com/bioroznorodnosc

 

Dołącz do wydarzenia - obserwuj budzącą się do życia przyrodę!