Asset Publisher Asset Publisher

Akcja "STOP pożarom traw"

Materiały informacyjne przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną

Nadleśnictwo Rudziniec publikuje materiały przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną. Akcja „STOP pożarom traw" ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak poważnym problemem jest wiosenne wypalania łąk oraz nieużytków rolnych.

Niestety za większość pożarów traw i pozostałości roślinnych odpowiedzialny jest człowiek. Najwięcej tego typu pożarów odnotowuje się w marcu oraz kwietniu. W Polsce w 2015 r. pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły 45% wszystkich pożarów w kraju!

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Często ogień przenosi się na obszary leśne niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzew poważnie uszkadzając. W krótkim czasie z dymem idzie dorobek wielu pokoleń leśników!

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ciekawą prezentacją w tym temacie dostępną do pobrania poniżej.

Przejdź do "Materiały do pobrania", kliknij pobierz. Nie wypalaj traw!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Słów kilka o tegorocznych nasadzeniach

Marzec i kwiecień to bardzo aktywny czas w polskich lasach – tak też było w przypadku Nadleśnictwa Rudziniec.

Choć w tym roku natura obudziła się wyjątkowo późno, to my, leśnicy, nie czekaliśmy do ostatniej chwili i po wielu miesiącach prac związanych z pozyskaniem drewna od razu wzięliśmy się do sadzenia nowych lasów!

Dziś z sukcesem możemy powiedzieć, że posadziliśmy na terenie naszego Nadleśnictwa aż 860 000 sztuk sadzonek na ponad 140 hektarach lasu!

Głównymi gatunkami, które posadziliśmy, były:

  • sosna – 412 tyś. sztuk,
  • buk – 227 tyś. sztuk,
  • dąb – 173 tyś. sztuk,
  • olcha – 24 tyś. sztuk,
  • inne liściaste oraz iglaste – 24 tyś. sztuk.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, w jakich przyszło nam w tym roku sadzić, trzeba przyznać jedno – wielki szacunek dla pracowników Zakładów Usług Leśnych oraz Lasów Państwowych, którzy przyczynili się do powstania nowych, leśnych upraw.

Dzięki naszej wspólnej pracy i wysiłkom, które wkładamy każdego dnia, wciąż żywe jest powiedzenie: „Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las”.

 

Darz Bór!