Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż dziczyzny - Punkt Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny OHZ LP "Gajdowe"

Zasady sprzedaży dziczyzny w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny

Nadleśnictwo Rudziniec informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny  Lasów Państwowych "Gajdowe", funkcjonują punkty sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD) w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych pn.: "Zdrowa żywność z Polskich Lasów".

Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego OHZ-tu LP proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej.

 

PSBD posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny:

- 24055637 PSBD ul. Leśna 4 ; 44-180 Toszek, Boguszyce
nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gliwicach

- 16115677 PSBD ul. Lipowa 3 ; 47-143 Nogowczyce
nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Strzelcach Opolskich

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gliwicach oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Strzelcach Opolskich

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudziniec.

 

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punktach zlokalizowanych pod poniższym adresem (odbiór tusz i zamawianie tusz):

  1. 44-180 Toszek, Boguszyce

 ul. Leśna 4

 Telefon kontaktowy bezpośredni: 510 059 721  Pan Piotr Klita.

  1. 47-143 Nogowczyce

 

Ul. Lipowa 3

Telefon kontaktowy bezpośredni: 504 255 208 Pan Tomasz Rybak

 

Z dniem 01.04.2023 r. został wprowadzony do stosowania w Punktach Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w OHZ LP "Gajdowe" poniższy cennik tusz zwierzyny:

Cena w PLN za 1kg

Jeleń

Daniel

Sarna

Dzik

brutto

11,55

11,55

22,05

10,50

 

 

 

 

Lokalizacja Punktów Sprzedaży Bezpośredniej:

  1. PSBD w Boguszycach, ul. Leśna 4, 44-180 Toszek, Boguszyce

 

  1. PSBD w Nogowczycach ul. Lipowa 3, 47-143 Nogowczyce


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty - informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

W Nadleśnictwie Rudziniec będą dostępne sadzonki dęba, sosny, buka, jarzębu oraz śliwy ałyczy.

Zapraszamy do Rudzińca, ul. Leśna 7, w godz. 9:00 - 15:00 (lub do wyczerpania sadzonek).