Asset Publisher Asset Publisher

REZERWATY PRZYRODY

Na terenie Nadleśnictwa utworzono 3 rezerwaty przyrody:

Rezerwat „Hubert” - położony w  gminie Wielowieś, leśnictwo Dąbrówka. Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 kwietnia 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 38, poz. 226). W dniu 25 kwietnia 2003 r. na drodze rozporządzenia nr 3/2003 Wojewody Śląskiego (Rozp. Woj. Śl. Dz. Urz. Woj. Śląskiego Nr 44 poz 1231) powierzchnia rezerwatu „Hubert” została powiększona i wynosi  obecnie 19,26 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 35,38 ha.

Rezerwat Hubert  utworzono ze względów naukowych i dydaktycznych w celu ochrony fragmentu lasu mieszanego o cechach naturalnych, zachowanego wśród obszarów lasów zniekształconych gospodarką człowieka. W związku z tym, głównym celem ochrony jest szata roślinna.

Rezerwat   „Płużnica” - położony w gminie Strzelce Opolskie, leśnictwo Płużnica, jego powierzchnia wynosi 3,17 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 30 kwietnia 1957 roku (M.P. z 1957 r. Nr 41, poz. 268). W 2018 roku zmieniono jego powierzchnię na 3,41 ha co wynika z obmiaru geometrycznego. Jest to rezerwat leśny fitocenotyczny. Celem ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym. Aktualnie objęty ochroną ścisłą.

Rezerwat „Las Dąbrowa” - położony częściowo na terenie Miasta i Gminy Gliwice, częściowo na terenie Miasta i Gminy Sośnicowice, leśnictwo Ostropa,  jego powierzchnia wynosi 76,63 ha. Utworzony został 25.07.2008r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2008 r. Nr 143 poz 2719). Celem ochrony jest zachowanie, ze względów ekologicznych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych biocenozy leśnej o charakterze zbliżonym do naturalnego. Obszar rezerwatu bogaty jest w starodrzew i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego.

Wokół  rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 232,48 ha w tym powierzchnia leśna wynosi 40,89 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

W sobotę 26 września b.r., na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, Leśnictwa Centawa, na polanie leśnej zwanej Śląskim Katyniem, odbyła się uroczysta Msza św. Polowa z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie to corocznie upamiętnia rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka. W uroczystości wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski oraz Leśniczy Leśnictwa Centawa, Pan Piotr Jasica, którzy wraz z delegacją reprezentującą Nadleśnictwo Zawadzkie, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.