Asset Publisher
Podsumowanie akcji BiegamBoLubięLASY
W sobotę 19 grudnia, na terenie Nadleśnictwa Rudziniec odbył się ostatni trening biegowy w ramach akcji BiegamBoLubię LASY. Miłośnicy biegania jak zwykle nie zawiedli i, jak co tydzień, stawili się w licznym gronie w umówionym miejscu. Po godzinnym bieganiu nastąpiło kameralne podsumowanie spotkań. Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski, podziękował wszystkim za udział i docenianie walorów spędzania czasu na leśnym powietrzu. Uczestnicy otrzymali drobne, pamiątkowe upominki od Nadleśnictwa Rudziniec oraz Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, filia w Gliwicach - partnera Nadleśnictwa Rudziniec. Wszyscy zgodnie uznali kończącą się akcję za udaną i zadeklarowali, że z pewnością nie kończy się ich przygoda z bieganiem w lesie.
BiegamBoLubię LASY to aktywność i rekreacja sportowa na terenach leśnych, której celem jest promocja aktywnego spędzania wolnego czasu. Od 10 października można było trenować w lasach RDLP Katowice w Nadleśnictwach Rybnik, Rudziniec
i Rudy Raciborskie.
Bezpłatne treningi poprowadzone były przez wykwalifikowanych trenerów lekkiej atletyki, a cała akcja organizowana była wspólnie z Centrum Informacji Lasów Państwowych oraz Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Rudziniec jest jedną z 20 lokalizacji leśnych treningów w Polsce. Treningi rozpoczęły się 10 października i trwały do 19 grudnia. Każdy trening trwał godzinę i był przeznaczony zarówno dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.
Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec odbyło się 11 się treningów - w każdą sobotę w godz. 9:30 – 10:30, a miejscem spotkań był parking przy ścieżce przyrodniczo-leśnej w Rachowicach, w miejscu zwanym potocznie „Szwajcarią Rachowicką”. Okolica pełna jest jarów, wzniesień i mokradeł, kryjących się pośród starych dębów, buków i grabów. Zawdzięcza swą nazwę bogactwu przyrodniczemu oraz niezwykłym urokom krajobrazowym. Położona wzdłuż dolinki Potoku Sierakowickiego, w pobliżu wsi Rachowice, urzeka swoim pięknem o każdej porze roku. Osobliwością przyrody w tym miejscu są m.in. dwa zrośnięte w uścisku buki oraz połączone gałęzią graby. Teren został udostępniony poprzez utworzenie ścieżki przyrodniczo-leśnej, wiodącej przez strome podejścia na stokach jarów oraz odcinki biegnące przez siedliska wilgotne. Panoramę Potoku Sierakowickiego można podziwiać z urokliwego tarasu widokowego, znajdującego się na trasie ścieżki. Miłośnicy biegania podziwiali te widoki podczas sobotnich porannych treningów.