Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Na terenach leśnych znaczącą rolę ma racjonalne korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego w ramach gospodarki leśnej, przejawiające się m.in.: zachowaniem pełni zmienności drzew leśnych, oparciem zasad gospodarki na racjonalnych podstawach przyrodniczych, skuteczną ochroną i umiarkowanym użytkowaniem ekosystemów wodno-błotnych w lasach, kształtowaniem stref ekotonowych na obrzeżach lasów, ochroną ekosystemów wrażliwych na zmiany sposobu zagospodarowania i odpowiednio ukierunkowaną edukacją przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Terenami potwierdzającymi wysoką różnorodność biologiczną nadleśnictwa są obszary objęte ochroną prawną, których celem jest ochrona najlepiej zachowanych i najcenniejszych fragmentów nadleśnictwa. Na poziomie gatunkowym, na stan różnorodności biologicznej przekłada się liczba chronionych i zagrożonych taksonów roślin, grzybów i zwierząt.

Nadleśnictwo posiada opracowany program ochrony przyrody według stanu na 01.01.2006 r., który został zaktualizowany przez BULiGL Oddział w Brzegu według stanu na 01.01.2016 r

Gospodarcze Drzewostany Nasienne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada 64 wydzielenia z drzewostanami nasiennymi

gospodarczymi (GDN).

 

Wyłączone drzewostany nasienne.

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada w swoich zasobach wyłączonych drzewostanów nasiennych (WDN).

 

Drzewa mateczne

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada wytypowanych drzew matecznych.

 

Uprawy pochodne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada w swoim zasięgu bloki upraw pochodnych dla takich gatunków jak So, brz, Db o łącznej powierzchni 189 ha.

 

Drzewostany zachowawcze

W Nadleśnictwie Rudziniec zlokalizowanych jest 5 drzewostanów zachowawczych o łącznej powierzchni 137,80 ha.

Rejestr źródeł nasion

Nadleśnictwo Rudziniec posiada zarejestrowanych 7 źródeł nasion dla takich gatunków jak:

- klon zwyczajny,

- robinia akacjowa,

- dąb czerwony,

- lipa drobnolistna,

- jesion wyniosły,

- klon jawor,

- grab pospolity.

 

Plantacja nasienna

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w 2014 r. założono na powierzchni 8,28 ha w leśnictwie Nogowczycę plantację nasienną brzozy brodawkowatej.

 

Powierzchnie doświadczalne

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w leśnictwie Łaskarzówka występują powierzchnie doświadczalne oraz powierzchnie monitoringu biologicznego SPO II rzędu w Leśnictwie Kozłów.

 

 

 


Monitoring zmian

Informacje dotyczące:
- pozyskania drewna,

- zadania z hodowli lasu (wybrane zagadnienia); odnowienia, zalesienia, zabiegi pielęgnacyjne, ocena upraw.

Link do monitoringu za 2014 r. (kliknij tutaj)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Hubertus Rudziniecki

II Hubertus Rudziniecki

Dnia 16 października mieliśmy okazję brać udział w II Hubertusie Rudzinieckim. Obchody patrona myśliwych, leśników i jeźdźców zapoczątkowane zostały przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego, w 2019 roku. Rok 2020, z powodu pandemii koronawirusa, wymusił przerwę w corocznym świętowaniu. W tym roku udało się powrócić do tradycji.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 16:00 uroczystą mszą św. w kościele św. Mikołaja w Rudnie. Podniosły charakter nabożeństwu, prowadzonemu przez ks. Piotra Falińskiego, nadały poczty sztandarowe kół łowieckich Rejonu Gliwickiego PZŁ oraz Nadleśnictwa Rudziniec. Tradycyjnie już oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec.

Następnie uroczystość przeniosła się na boisko Klubu Sportowego MŁODOŚĆ w Rudnie, gdzie nastąpiła część oficjalna. Gospodarzami byli Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec oraz Pan Tomasz Taranowski, Łowczy Rejonu Gliwickiego PZŁ. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, Pan Damian Sieber,  Zastępca Dyrektora, Pan Hubert Wiśniewski, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego w Katowicach, Pan Michał Gawdzik, nadleśniczowie sąsiadujących nadleśnictw, przedstawiciele samorządów i szkół, a przede wszystkim myśliwi wraz z rodzinami.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do wręczenia wyróżnień i pamiątkowych medali. Podsumowano także wycenę medalową trofeów myśliwskich, która odbyła się w 21.08.2021 r. Rachowicach. Najpiękniejsze trofea o najwyższej ilości punktów to:

jeleń byk – 204,34 pkt. Medal srebrny kol. Piotr Szendzielorz

sarna rogacz – 171,05 pkt. Złoty medal kol. Paweł Grochowski

dzik – 114,6 pkt. Medal brązowy kol. Stefan Nowroth

lis – 25,25 pkt. Medal złoty kol. Tomasz Suffner

Wręczono również statuetkę Diany dla  Najlepszego Strzelca Nadleśnictwa Rudziniec Pana Zbigniewa Walisko.

Na koniec odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu naszego zespołu reprezentacyjnego oraz Orkiestry Dętej Parafialnej „Sami swoi” z Rudna.