Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Na terenach leśnych znaczącą rolę ma racjonalne korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego w ramach gospodarki leśnej, przejawiające się m.in.: zachowaniem pełni zmienności drzew leśnych, oparciem zasad gospodarki na racjonalnych podstawach przyrodniczych, skuteczną ochroną i umiarkowanym użytkowaniem ekosystemów wodno-błotnych w lasach, kształtowaniem stref ekotonowych na obrzeżach lasów, ochroną ekosystemów wrażliwych na zmiany sposobu zagospodarowania i odpowiednio ukierunkowaną edukacją przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Terenami potwierdzającymi wysoką różnorodność biologiczną nadleśnictwa są obszary objęte ochroną prawną, których celem jest ochrona najlepiej zachowanych i najcenniejszych fragmentów nadleśnictwa. Na poziomie gatunkowym, na stan różnorodności biologicznej przekłada się liczba chronionych i zagrożonych taksonów roślin, grzybów i zwierząt.

Nadleśnictwo posiada opracowany program ochrony przyrody według stanu na 01.01.2006 r., który został zaktualizowany przez BULiGL Oddział w Brzegu według stanu na 01.01.2016 r

Gospodarcze Drzewostany Nasienne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada 64 wydzielenia z drzewostanami nasiennymi

gospodarczymi (GDN).

 

Wyłączone drzewostany nasienne.

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada w swoich zasobach wyłączonych drzewostanów nasiennych (WDN).

 

Drzewa mateczne

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada wytypowanych drzew matecznych.

 

Uprawy pochodne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada w swoim zasięgu bloki upraw pochodnych dla takich gatunków jak So, brz, Db o łącznej powierzchni 189 ha.

 

Drzewostany zachowawcze

W Nadleśnictwie Rudziniec zlokalizowanych jest 5 drzewostanów zachowawczych o łącznej powierzchni 137,80 ha.

Rejestr źródeł nasion

Nadleśnictwo Rudziniec posiada zarejestrowanych 7 źródeł nasion dla takich gatunków jak:

- klon zwyczajny,

- robinia akacjowa,

- dąb czerwony,

- lipa drobnolistna,

- jesion wyniosły,

- klon jawor,

- grab pospolity.

 

Plantacja nasienna

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w 2014 r. założono na powierzchni 8,28 ha w leśnictwie Nogowczycę plantację nasienną brzozy brodawkowatej.

 

Powierzchnie doświadczalne

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w leśnictwie Łaskarzówka występują powierzchnie doświadczalne oraz powierzchnie monitoringu biologicznego SPO II rzędu w Leśnictwie Kozłów.

 

 

 


Monitoring zmian

Informacje dotyczące:
- pozyskania drewna,

- zadania z hodowli lasu (wybrane zagadnienia); odnowienia, zalesienia, zabiegi pielęgnacyjne, ocena upraw.

Link do monitoringu za 2014 r. (kliknij tutaj)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Porzucone na skraju lasu odpady

Porzucone na skraju lasu odpady

Do Nadleśnictwa Rudziniec dotarła informacja o porzuconych na skraju lasu odpadach.

Lasy Państwowe dokładają wielkich starań do uprzątania śmieci w lasach – niestety, wciąż pojawiają się nowe, dzikie wysypiska.

Jesteśmy w trakcie usuwania tej „niespodzianki”. Z powodu nieznanego pochodzenia oraz zawartości, odpady te będą musiały zostać poddane utylizacji – być może są toksyczne dla środowiska.

Mamy nadzieję, że Policji i Straży Leśnej uda się znaleźć sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej, a przynajmniej do pokrycia kosztów uprzątnięcia i utylizacji.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na miejsce służbom – Straży Pożarnej, Straży Leśnej, Policji, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska Gminy Rudziniec za pomoc w pracach mających na celu usunięcie porzuconych beczek.

Bądźmy czujni i informujmy o takich sytuacjach. Bądźmy świadomi i nie wyrzucajmy odpadów do lasu!