Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Na terenach leśnych znaczącą rolę ma racjonalne korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego w ramach gospodarki leśnej, przejawiające się m.in.: zachowaniem pełni zmienności drzew leśnych, oparciem zasad gospodarki na racjonalnych podstawach przyrodniczych, skuteczną ochroną i umiarkowanym użytkowaniem ekosystemów wodno-błotnych w lasach, kształtowaniem stref ekotonowych na obrzeżach lasów, ochroną ekosystemów wrażliwych na zmiany sposobu zagospodarowania i odpowiednio ukierunkowaną edukacją przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Terenami potwierdzającymi wysoką różnorodność biologiczną nadleśnictwa są obszary objęte ochroną prawną, których celem jest ochrona najlepiej zachowanych i najcenniejszych fragmentów nadleśnictwa. Na poziomie gatunkowym, na stan różnorodności biologicznej przekłada się liczba chronionych i zagrożonych taksonów roślin, grzybów i zwierząt.

Nadleśnictwo posiada opracowany program ochrony przyrody według stanu na 01.01.2006 r., który został zaktualizowany przez BULiGL Oddział w Brzegu według stanu na 01.01.2016 r

Gospodarcze Drzewostany Nasienne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada 64 wydzielenia z drzewostanami nasiennymi

gospodarczymi (GDN).

 

Wyłączone drzewostany nasienne.

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada w swoich zasobach wyłączonych drzewostanów nasiennych (WDN).

 

Drzewa mateczne

Nadleśnictwo Rudziniec nie posiada wytypowanych drzew matecznych.

 

Uprawy pochodne

Nadleśnictwo Rudziniec posiada w swoim zasięgu bloki upraw pochodnych dla takich gatunków jak So, brz, Db o łącznej powierzchni 189 ha.

 

Drzewostany zachowawcze

W Nadleśnictwie Rudziniec zlokalizowanych jest 5 drzewostanów zachowawczych o łącznej powierzchni 137,80 ha.

Rejestr źródeł nasion

Nadleśnictwo Rudziniec posiada zarejestrowanych 7 źródeł nasion dla takich gatunków jak:

- klon zwyczajny,

- robinia akacjowa,

- dąb czerwony,

- lipa drobnolistna,

- jesion wyniosły,

- klon jawor,

- grab pospolity.

 

Plantacja nasienna

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w 2014 r. założono na powierzchni 8,28 ha w leśnictwie Nogowczycę plantację nasienną brzozy brodawkowatej.

 

Powierzchnie doświadczalne

Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec w leśnictwie Łaskarzówka występują powierzchnie doświadczalne oraz powierzchnie monitoringu biologicznego SPO II rzędu w Leśnictwie Kozłów.

 

 

 


Monitoring zmian

Informacje dotyczące:
- pozyskania drewna,

- zadania z hodowli lasu (wybrane zagadnienia); odnowienia, zalesienia, zabiegi pielęgnacyjne, ocena upraw.

Link do monitoringu za 2014 r. (kliknij tutaj)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie wyremontowanej dostrzegalni pożarowej w Leśnictwie Łącza

Uroczyste otwarcie wyremontowanej dostrzegalni pożarowej w Leśnictwie Łącza

W niezwykłym miejscu – przy dostrzegalni przeciwpożarowej w Leśnictwie Łącza na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, rozpoczęły się oficjalne obchody 30. rocznicy wielkiego pożaru, który w 1992 r. pochłonął niemal 10 tys. hektarów lasu, a także ludzkie życia.

W niezwykłym miejscu – przy dostrzegalni przeciwpożarowej w Leśnictwie Łącza na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, rozpoczęły się oficjalne obchody 30. rocznicy wielkiego pożaru, który w 1992 r. pochłonął niemal 10 tys. hektarów lasu, a także ludzkie życia. 16 maja, w uroczystości otwarcia wieży po gruntownym remoncie, przeprowadzonym w I kwartale b.r., uczestniczył Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Pan Józef Kubica wraz z Dyrektorem Regionalnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Panem Damianem Sieberem. Obecni byli także liczni goście – przedstawiciele samorządów, straży pożarnej, służb mundurowych, nadleśniczowie sąsiednich nadleśnictw Rudy Raciborskie oraz Kędzierzyn, a także reprezentanci placówek oświatowych i lokalnych stowarzyszeń. Uczestnicy uroczystości, spoglądając z prawie 40 m wieży przeciwpożarowej, mieli możliwość ujrzeć wiosenne, zielone morze naszych lasów – owoc trzech dekad wytężonej pracy leśników nad przywróceniem życia na wyjałowionych zgliszczach po pożarze. Las rośnie! Życie powróciło!

Dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego oraz dla wszystkich pracowników było to niezwykłe wydarzenie. Niektórym powróciły wspomnienia z dramatycznych dni sprzed 30 lat, innym uświadomiły trudy pracy na zdegradowanym ogniem terenie pożarzyska, ale dla wszystkich – z racji doniosłości wydarzenia i rangi gości – był to bardzo wyjątkowy dzień.

Dostrzegalna, nazywana potocznie wieżą przeciwpożarową, jest częścią systemu obserwacyjno-alarmowego i stanowi jeden z podstawowych elementów wykrywania pożarów w lasach. Wznosi się nad koronami drzew na wysokości prawie 40 m i pełni także funkcje wieży widokowej. Widać z niej owoce służby polskich Leśników – rozciągające się między Górą św. Anny, Czantorią, Blachownią i Radiostacją Gliwice – zielone obszary leśne.

Przebudowę wieży zrealizowano w ramach projektu: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”

Umowa o dofinansowanie: POIŚ 02.01.00-00-0007/16