Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.

  • Przeciętna lesistość - 30,5%,
  • Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
  • Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
  • Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

Udział siedlisk leśnych:

borowe 56 %

lasowe 27 %

górskie 16 %

olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

sosna, modrzew 66,4 %

I klasa 13,5 %

świerk 6,3 %

II klasa 17,4 %

dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

III klasa 19,8 %

brzoza 5,7 %

IV klasa 16,3 %

buk 7,7 %

V klasa 13,6 %

jodła, daglezja 1,6 %

VI klasa i starsze 7,9 %

pozostałe 4,1 %

Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zabiegi agrolotnicze zwalczania chrabąszczy na terenie Nadleśnictwa Rudziniec

Zabiegi agrolotnicze zwalczania chrabąszczy na terenie Nadleśnictwa Rudziniec

KOMUNIKAT

 

Nadleśnictwo Rudziniec zawiadamia o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) chrabąszczy.

Zabiegi prowadzone będą z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy użyciu samolotu PZL M18B Dromader, wyposażonego w podskrzydłową aparaturę atomizerową typu MICRONAIR AU 5000. Aparatura ta zapewnia precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych (ULV).

Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines (postaci doskonałych) chrabąszczy planowane jest na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec położonych w Gminie Ujazd o łącznej powierzchni 185  ha (jedno pole zabiegowe). Szczegółową lokalizację zabiegów przedstawia mapa w załączeniu.

Ograniczanie postaci doskonałych chrabąszczy prowadzone będzie na przełomie I i II dekady maja. Ścisły termin prowadzenia zabiegów uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, które determinuje przebieg warunków pogodowych.

Zabiegi ograniczające liczebności populacji chrabąszczy, prowadzone będą przy użyciu preparatu MOSPILAN 20 SP, którego substancję aktywną stanowi acetamipryd (200 g/l), należący do grupy tzw. pochodnych neonikotynoidów. Preparat ten na owady działa kontaktowo i żołądkowo, na roślinie wykazuje systemiczne działanie owadobójcze, tzn. zdolność do wnikania przez liście lub korzenie i przemieszczania się do odległych miejsc, np. do rozwijających się liści. Insektycyd ten będzie aplikowany w dawce 0,40 kg/ha. Ultra mała dawka MOSPILANU 20 SP, zgodnie z jego etykietą zostanie rozcieńczona wodą do objętości 4,0 l/ha oraz uzupełniona adiuwantem Ikar 95 EC do pożądanej objętości dawki cieczy użytkowej wynoszącej 5,0 l/ha w zabiegach ograniczania chrabąszczy.

Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania insektycydu do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. Powierzchnie przewidziane do zabiegu oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych jest niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów wskutek żerów prześwietlających i pełnych, osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat. Odstąpienie od ich wykonania, może doprowadzić do silnej defoliacji lub gołożerów, skutkujących zachwianiem trwałości zagrożonych i osłabionych drzewostanów.

Informacja o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu prezentowana będzie po podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu w serwisie Bank Danych o Lasach https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

W sprawach związanych z prowadzeniem zabiegów ograniczania liczebności populacji owadów na terenie Nadleśnictwa Rudziniec proszę kontaktować się ze Starszym Specjalistą Służby Leśnej – Ewą Łukasik, tel. 32 300 81 58, kom. 794 255 221.

 

Zał. Mapa

Zał. Etykiety środka ochrony roślin MOSPILAN 20 SP, IKAR 95 EC