Wydawca treści Wydawca treści

Działania monitoringowe

Działania monitoringowe:

- uszkodzeń o charakterze biotycznym (informacje do pobrania poniżej)

- uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby (informacje do pobrania poniżej).

 

Jednocześnie podajemy do wiadomości, że wszystkie informacje dotyczące monitoringu stanu lasu umieszczane są na stronie internetowej RDLP w Katowicach - w zakładce "Nasza praca" - "Certyfikaty" - odpowiednio zakładki "Monitoring stanu lasu 2015, 2016, 2017, 2018, 2019".

lub klinknij bezpośrednio poniżej:

Monitoring stanu lasu 2019 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2018 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2017 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2016 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2015 - kliknij tutaj

 


Monitoring lasów HCVF

Nadleśnictwo Rudziniec przekazuje do wiadomości, że informacje monitoringowe stanu lasów HCVF znajdują się bezpośrednio na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach pod poniższym linkiem:

http://www.katowice.lasy.gov.pl/monitoring-lasow-hcvf#.XC3QLuTQbIU

lub bezpośrednio kliknij tutaj

 


Ochrona lasu

Przyczyną zagrożeń środowiska przyrodniczego są równoczesne oddziaływania różnych czynników o charakterze naturalnym bądź antropogenicznym na naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na gruntach znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec wiele z nich pośrednio lub bezpośrednio może wiązać się z realizowaną na nich gospodarką leśną. Do najbardziej istotnych problemów ochrony środowiska w Nadleśnictwie Rudziniec należą:

·         Sukcesja drzew i krzewów, powodująca zarastanie cennych terenów nieleśnych znajdujących się na gruntach w zarządzie nadleśnictwa,

·         Zagrożenia powodowane przez czynniki atmosferyczne, w tym wahania poziomu wód i długotrwałe susze. Na zagrożenia tego typu najbardziej narażone są drzewostany wzrastające na siedliskach wilgotnych, lukowate, przerzedzone, jednogatunkowe, zaniedbane pod względem pielęgnacyjnym (niebezpieczne jest gwałtowne rozluźnienie zwarcia w drzewostanach nietrzebionych). Problem deficytu wody jest też istotny w możliwościach ochrony terenów torfowiskowych, których na terenie Nadleśnictwa Rudziniec jest stosunkowo niewiele,

·         Zagrożenia powodowane przez choroby grzybowe, szkodniki owadzie i przez zwierzynę. Problem ten jest poważny na terenie nadleśnictwa i rzutuje na skuteczną realizację celów ochrony przyrody. Do najpoważniejszych patogenów należy grzyb wywołujący zespół chorobowy jesiona wyniosłego. Jego obecność weryfikuje na gruncie możliwość wprowadzania jesiona w trakcie zabiegów odnowień czy też możliwość utrzymania danego drzewostanu bez zabiegów gospodarczych,

·         Zagrożenia pożarowe;

·         Niedostateczny stan wiedzy w zakresie występowania i stanowisk chronionych roślin, grzybów i zwierząt w granicach obszarów chronionych. Brak wiedzy na temat lokalizacji cennych komponentów środowiska naturalnego może być przyczyną niezamierzonego zakłócenia dotychczasowych warunków ich bytowania lub zniszczenia pojedynczych stanowisk w trakcie realizowanych zadań z zakresu gospodarki leśnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Koncert kolędowy w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie

Koncert kolędowy w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie

W niedzielę 16 stycznia 2022 r. w Kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie odbył się bardzo ciekawy koncert kolędowy.

Instrumentem wiodącym były nowo wyremontowane organy z 1923 roku wybudowane przez Paula Berschdorfa, na których przepięknie zagrał profesor Julian Gembalski prezentując ich możliwości. Mistrzowi towarzyszył nasz Zespół Reprezentacyjny grając na rogach myśliwskich kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Triumfy Króla Niebieskiego” oraz „Dziecino słodka”. Do każdej zagranej kolędy Profesor wykonał interesującą organową improwizację.

Repertuar naszego Mistrza, na który złożyły się następujące dzieła:

  • Resonet in Laudibus - Piotr Drusiński (Tabulatura Oliwska, 1619)
  • Pastorale - Domenico Zipoli (1688-1726)
  • Noël „Józefie dobry, prosimy Cię” - Louis-Claude Daquin (1694-1772)
  • Noël „Józef jest dobrze ożeniony” - Jean-Francois Dandrieu (1684-1740)
  • Pastorale F-dur w czterech częściach - Johann Sebastian Bach (1685-1750)

angażował większość z ponad 600 organowych drewnianych piszczałek.

Na zakończenie wspólnie z organami zagraliśmy kolędę „Bóg się rodzi”, którą także uroczyście zaśpiewali słuchacze koncertu.