Wydawca treści Wydawca treści

Działania monitoringowe

Działania monitoringowe:

- uszkodzeń o charakterze biotycznym (informacje do pobrania poniżej)

- uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby (informacje do pobrania poniżej).

 

Jednocześnie podajemy do wiadomości, że wszystkie informacje dotyczące monitoringu stanu lasu umieszczane są na stronie internetowej RDLP w Katowicach - w zakładce "Nasza praca" - "Certyfikaty" - odpowiednio zakładki "Monitoring stanu lasu 2015, 2016, 2017, 2018, 2019".

lub klinknij bezpośrednio poniżej:

Monitoring stanu lasu 2019 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2018 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2017 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2016 - kliknij tutaj

Monitoring stanu lasu 2015 - kliknij tutaj

 


Monitoring lasów HCVF

Nadleśnictwo Rudziniec przekazuje do wiadomości, że informacje monitoringowe stanu lasów HCVF znajdują się bezpośrednio na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach pod poniższym linkiem:

http://www.katowice.lasy.gov.pl/monitoring-lasow-hcvf#.XC3QLuTQbIU

lub bezpośrednio kliknij tutaj

 


Ochrona lasu

Przyczyną zagrożeń środowiska przyrodniczego są równoczesne oddziaływania różnych czynników o charakterze naturalnym bądź antropogenicznym na naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na gruntach znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec wiele z nich pośrednio lub bezpośrednio może wiązać się z realizowaną na nich gospodarką leśną. Do najbardziej istotnych problemów ochrony środowiska w Nadleśnictwie Rudziniec należą:

·         Sukcesja drzew i krzewów, powodująca zarastanie cennych terenów nieleśnych znajdujących się na gruntach w zarządzie nadleśnictwa,

·         Zagrożenia powodowane przez czynniki atmosferyczne, w tym wahania poziomu wód i długotrwałe susze. Na zagrożenia tego typu najbardziej narażone są drzewostany wzrastające na siedliskach wilgotnych, lukowate, przerzedzone, jednogatunkowe, zaniedbane pod względem pielęgnacyjnym (niebezpieczne jest gwałtowne rozluźnienie zwarcia w drzewostanach nietrzebionych). Problem deficytu wody jest też istotny w możliwościach ochrony terenów torfowiskowych, których na terenie Nadleśnictwa Rudziniec jest stosunkowo niewiele,

·         Zagrożenia powodowane przez choroby grzybowe, szkodniki owadzie i przez zwierzynę. Problem ten jest poważny na terenie nadleśnictwa i rzutuje na skuteczną realizację celów ochrony przyrody. Do najpoważniejszych patogenów należy grzyb wywołujący zespół chorobowy jesiona wyniosłego. Jego obecność weryfikuje na gruncie możliwość wprowadzania jesiona w trakcie zabiegów odnowień czy też możliwość utrzymania danego drzewostanu bez zabiegów gospodarczych,

·         Zagrożenia pożarowe;

·         Niedostateczny stan wiedzy w zakresie występowania i stanowisk chronionych roślin, grzybów i zwierząt w granicach obszarów chronionych. Brak wiedzy na temat lokalizacji cennych komponentów środowiska naturalnego może być przyczyną niezamierzonego zakłócenia dotychczasowych warunków ich bytowania lub zniszczenia pojedynczych stanowisk w trakcie realizowanych zadań z zakresu gospodarki leśnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WYSTAWA OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

WYSTAWA OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec zaprasza na wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”, którą od 28 września do 17 października będzie można oglądać na terenie Nadleśnictwa Rudziniec przy ul. Leśnej 7.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przed siedzibą Nadleśnictwa Rudziniec w dni robocze od godz. 7.00 do 15.00.

Ekspozycja składa się z 7 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych. Zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923, prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostało sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.

Wystawę IPN-u „Ojcowie Niepodległości” będą gościły wszystkie 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W latach 2020-2023 przemierzy ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim, a także części małopolskiego i świętokrzyskiego. Jej pierwszymi przystankami były nadleśnictwa Siewierz i Andrychów.

Następnym miejscem prezentacji wystawy po Nadleśnictwie Rudziniec jest Nadleśnictwo Turawa, gdzie wystawę będzie można oglądać od 19 października.

Przy okazji wizyty w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec zapraszamy do zwiedzenia wystawy ornitologicznej, znajdującej się w budynku biura nadleśnictwa.