Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.

Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.

W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).

Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Hubertus Rudziniecki

II Hubertus Rudziniecki

Dnia 16 października mieliśmy okazję brać udział w II Hubertusie Rudzinieckim. Obchody patrona myśliwych, leśników i jeźdźców zapoczątkowane zostały przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego, w 2019 roku. Rok 2020, z powodu pandemii koronawirusa, wymusił przerwę w corocznym świętowaniu. W tym roku udało się powrócić do tradycji.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 16:00 uroczystą mszą św. w kościele św. Mikołaja w Rudnie. Podniosły charakter nabożeństwu, prowadzonemu przez ks. Piotra Falińskiego, nadały poczty sztandarowe kół łowieckich Rejonu Gliwickiego PZŁ oraz Nadleśnictwa Rudziniec. Tradycyjnie już oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec.

Następnie uroczystość przeniosła się na boisko Klubu Sportowego MŁODOŚĆ w Rudnie, gdzie nastąpiła część oficjalna. Gospodarzami byli Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec oraz Pan Tomasz Taranowski, Łowczy Rejonu Gliwickiego PZŁ. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, Pan Damian Sieber,  Zastępca Dyrektora, Pan Hubert Wiśniewski, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego w Katowicach, Pan Michał Gawdzik, nadleśniczowie sąsiadujących nadleśnictw, przedstawiciele samorządów i szkół, a przede wszystkim myśliwi wraz z rodzinami.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do wręczenia wyróżnień i pamiątkowych medali. Podsumowano także wycenę medalową trofeów myśliwskich, która odbyła się w 21.08.2021 r. Rachowicach. Najpiękniejsze trofea o najwyższej ilości punktów to:

jeleń byk – 204,34 pkt. Medal srebrny kol. Piotr Szendzielorz

sarna rogacz – 171,05 pkt. Złoty medal kol. Paweł Grochowski

dzik – 114,6 pkt. Medal brązowy kol. Stefan Nowroth

lis – 25,25 pkt. Medal złoty kol. Tomasz Suffner

Wręczono również statuetkę Diany dla  Najlepszego Strzelca Nadleśnictwa Rudziniec Pana Zbigniewa Walisko.

Na koniec odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu naszego zespołu reprezentacyjnego oraz Orkiestry Dętej Parafialnej „Sami swoi” z Rudna.