Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.

Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.

W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).

Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Porzucone na skraju lasu odpady

Porzucone na skraju lasu odpady

Do Nadleśnictwa Rudziniec dotarła informacja o porzuconych na skraju lasu odpadach.

Lasy Państwowe dokładają wielkich starań do uprzątania śmieci w lasach – niestety, wciąż pojawiają się nowe, dzikie wysypiska.

Jesteśmy w trakcie usuwania tej „niespodzianki”. Z powodu nieznanego pochodzenia oraz zawartości, odpady te będą musiały zostać poddane utylizacji – być może są toksyczne dla środowiska.

Mamy nadzieję, że Policji i Straży Leśnej uda się znaleźć sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej, a przynajmniej do pokrycia kosztów uprzątnięcia i utylizacji.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na miejsce służbom – Straży Pożarnej, Straży Leśnej, Policji, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska Gminy Rudziniec za pomoc w pracach mających na celu usunięcie porzuconych beczek.

Bądźmy czujni i informujmy o takich sytuacjach. Bądźmy świadomi i nie wyrzucajmy odpadów do lasu!