Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r.(Dz. Urz. Woj. Katowickiego z 1993r., nr 15, poz. 130; zm. Rozp. Nr 37/2000 Woj. Śląskiego z 28 sierpnia 2000r. – Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2000r., nr 35, poz.548) i obejmuje obszar 49 387 ha. Spośród gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w granice Parku wchodzi powierzchnia 740,31 ha.

Park Krajobrazowy położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny.

W przeszłości szatę roślinną tworzyły prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki).

Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie przedstawicieli Powiatu Gliwickiego, Calw i Pucka w Nadleśnictwie Rudziniec

Spotkanie przedstawicieli Powiatu Gliwickiego, Calw i Pucka w Nadleśnictwie Rudziniec

W dniu 12 maja br. Nadleśnictwo Rudziniec odwiedzili goście z Powiatu Gliwickiego oraz z Calw i Pucka – powiatów partnerskich Powiatu Gliwickiego.

W ramach spotkania w siedzibie nadleśnictwa Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, przedstawił prezentację dotyczącą Przeszłości – Teraźniejszości – Przyszłości prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce, która prowadzona jest z dbałością o miejsca historyczne (jak pomnik dr Rogera) i z poszanowaniem dla pracy i tradycji naszych przodków, z rzetelną pracą dla dobra lasów w teraźniejszości oraz z myślą o pozostawieniu lasów w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Podkreślił wyjątkowość organizacji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w skali Europy, związane z podstawowymi elementami gospodarowania w lasach Polski, które uwzględniają funkcje ochronne, społeczne i produkcyjne lasów.

Nadleśnictwo Rudziniec w tym roku obchodzi 2 ważne wydarzenia historyczne – 50 lecie istnienia nadleśnictwa oraz 30 lecie wielkiego pożaru lasu z roku 1992.

Z dużym zainteresowaniem naszych gości spotkała się możliwość zwiedzenia dostrzegalni przeciwpożarowej w leśnictwie Łącza, z której rozciąga się urzekający i niezapomniany widok na teren leśny dawnego pożarzyska – obecnie pięknie zielone lasy, odnowione dzięki pracy Leśników na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Podsumowanie wizyty zakończono przy ognisku w godzinach wieczornych. Całość wizyty uświetniła oprawa muzyczna Zespołu Reprezentacyjnego Nadleśnictwa Rudziniec.