Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż dziczyzny - Punkt Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny OHZ LP "Gajdowe"

Zasady sprzedaży dziczyzny w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny

Nadleśnictwo Rudziniec informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny  Lasów Państwowych "Gajdowe", funkcjonują punkty sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD) w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych pn.: "Zdrowa żywność z Polskich Lasów".

Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego OHZ-tu LP proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej.

 

PSBD posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny:

- 24055637 PSBD ul. Leśna 4 ; 44-180 Toszek, Boguszyce
nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gliwicach

- 16115677 PSBD ul. Lipowa 3 ; 47-143 Nogowczyce
nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Strzelcach Opolskich

PUNKT NIECZYNNY DO ODWOŁANIA!

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gliwicach oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Strzelcach Opolskich

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudziniec.

 

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punktach zlokalizowanych pod poniższym adresem (odbiór tusz i zamawianie tusz):

1. 44-180 Toszek, Boguszyce ul. Leśna 4 - Telefon kontaktowy bezpośredni: 510 059 721  Pan Piotr Klita.

2. 47-143 Nogowczyce Ul. Lipowa 3 Telefon kontaktowy bezpośredni: 504 255 208 Pan Tomasz Rybak PUNKT NIECZYNNY DO ODWOŁANIA!

 

Z dniem 01.04.2023 r. został wprowadzony do stosowania w Punktach Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w OHZ LP "Gajdowe" poniższy cennik tusz zwierzyny:

Cena w PLN za 1kg

Jeleń

Daniel

Sarna

Dzik

brutto

11,55

11,55

22,05

10,50

 

 

 

 

Lokalizacja Punktów Sprzedaży Bezpośredniej:

  1. PSBD w Boguszycach, ul. Leśna 4, 44-180 Toszek, Boguszyce

 

  1. PSBD w Nogowczycach ul. Lipowa 3, 47-143 Nogowczyce PUNKT NIECZYNNY DO ODWOŁANIA!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Śmieci w lasach - niekończąca się opowieść

Śmieci w lasach - niekończąca się opowieść

Tony rybich wnętrzności, góry bułek, martwego drobiu, tysiące opon, litry chemikaliów, dziesiątki worków z ubraniami. 22 kwietnia w Światowym Dniu Ziemi pokazujemy co leśnicy znajdują w lesie.

Liczby mówią same za siebie. W 2024 roku leśnicy usunęli z terenów zarządzanych przez Lasy Państwowych 82 000 m3 śmieci. Zakładając, że samochód ciężarowy (TIR) przy maksymalnym wymiarze naczepy może mieć pojemność około 100 m3, to leśnicy w minionym roku zebrali i wywieźli 820 tirów śmieci. Te ciężarówki ustawione jedna za drugą np. w Warszawie, wypełniłyby tunel I linii metra na odcinku z Politechniki na Kabaty. To ogromna ilość śmieci i równie ogromny koszt, sięgający ponad 34 milionów złotych. Za taką kwotę możnaby kupić blisko 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia. To też kwota stanowiąca 1/5 kosztów, którą Lasy Państwowe co roku wydają na ochronę przeciwpożarową polskich lasów.

- Las to miejsce pełne najróżniejszych form życia. Runo leśne, krzewy, drzewa, gleba, woda - to wszystko tworzy współzależną od siebie zbiorowość leśną. Żyją tu też zwierzęta, dla których las jest domem. Porzucone w lesie odpady bardzo często trują glebę i wodę. Są zjadane przez mniejsze i większe zwierzęta, przez co ich niszczące działanie na ekosystem leśny staje się wielkoskalowe - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Dlatego od wielu lat, każdego roku apelujemy o niewyrzucanie śmieci do lasu i sprzątanie po sobie w czasie wypoczynku na terenach leśnych. Szanując przyrodę, szanujemy samych siebie - dodaje.

Ogromnym problemem dla leśników jest usuwanie z lasu śmieci nietypowych, czasem wręcz niebezpiecznych, a w tym przypadku fantazja ludzka zdaje się nie mieć granic. Leśnicy znajdują w lesie toksyczne chemikalia, odpady spożywcze np. tony rybich wnętrzności, cale palety zgniłych, kurzych jaj, padłe kurczaki czy tworzywa sztuczne, stanowiące pozostałość po wytapianiu metali szlachetnych z kabli. Do tego dochodzą oczywiście śmieci wielkogabarytowe, elektrośmieci, stare meble, sanitariaty i opony oraz całe spektrum śmieci pobudowlanych - od gruzu po styropian i resztki zapraw murarskich.

- Uprzątanie toksycznych śmieci z lasu jest niezwykle kosztowne. Konieczne jest wezwanie specjalistycznej ekipy, która w profesjonalny sposób uprzątnie odpady. W takim przypadku, na początku sami nie wiemy, z czym mamy do czynienia, bo mogą to być substancje żrące lub trucizny. To bardzo niebezpieczna sprawa nie tylko dla człowieka, ale i dla przyrody, bo w przypadku rozszczelnienia się takiego zbiornika czy beczki może dojść do skażenia środowiska. Lasy przy aglomeracjach miejskich, lasy podwarszawskie, takie jak lasy mojego nadleśnictwa, ze względu na nasilającą się antropopresję są szczególnie narażone na takie zagrożenia - podsumowuje Artur Dawidziuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów.

Na szczęście dzięki szybkim reakcjom obywatelskim oraz aktywnym działaniom zapobiegawczym prowadzonym przez Straż Leśną coraz częściej udaje się złapać śmieciarzy na gorącym uczynku. Doskonale sprawdzają się tu  fotopułapki i drony, ale bardzo ważne jest również wsparcie w działaniach, jakie leśnicy otrzymują od Policji. Bardzo ważne jest, abyśmy widząc ludzi porzucających śmieci w lasach, reagowali. Czasem wystarczy uprzejme zwrócenie uwagi lub prośba o zabranie ze sobą swoich śmieci. A jeśli widzimy, że ktoś celowo i z premedytacją wjeżdża do lasu i porzuca odpady przy leśnej drodze - reagujmy. Straż Leśna po przyjęciu takiego zgłoszenia od razu zajmie się sprawą.

- Jesienią ubiegłego roku, w szczycie grzybobrania, przeprowadziliśmy kampanię informacyjną #śmieciobranie, wykorzystującą narzędzia AI, aby poruszyć problem śmieci w lasach. Kampania odbiła się w mediach bardzo szerokim echem, co pozwala mieć nadzieję, że nasz przekaz nie tylko dotarł do szerokiego grona odbiorców, ale też przełoży się na realne działania i śmieci w naszych lasach będzie mniej. Od wielu lat promujemy akcję #zabierz5zlasu, co ma skłonić wszystkich nas, abyśmy spacerując leśnymi ścieżkami, zwracali uwagę na to, co pozostawili w lesie inni ludzie i jeśli mamy taką możliwość, zabrali ze sobą te śmieci - podsumowuje Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.

Kilka przykładów wyrzucania śmieci do lasu, które ukazały się na stronach naszych jednostek (materiały zawierają zdjęcia z fotopułapek):

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/wywiozl-do-lasu-smieci-teraz-trafil-przed-sad

https://lubartow.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/problem-smieci-powracajacy-jak-bumerang-

https://www.bialystok.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wyrzucal-smieci-do-lasu-zostal-ukarany-/maximized

https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/smieci-ciaglym-problemem-w-lasach

https://lagow.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/MNe4nlKCc1Pj/content/-smieciarz-przylapany-na-goracym-uczynku-/maximized

https://babki.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/l8eU2R4YqbKb/content/wypalacze-kabli-schwytani-na-goracym-uczynku/pop_up

„Ciekawe” przypadki wyrzucenia do lasu dość osobliwych „śmieci”:

Nadleśnictwo Przymuszewo - odpady rybne

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2748081675213383&id=193960700625506&ref=embed_post

Nadleśnictwo Kudypy - Palety zepsutych jaj

https://kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/uj7xu8xgEp4Z/content/smierdzace-znalezisko-w-kudypskim-lesie

Nadleśnictwo Płytnica - ubrania

https://www.facebook.com/NadlesnictwoPlytnica/posts/624342677240362?rdid=BlN2pA4bF0uIiCtz#

Martwy drób w Nadleśnictwie Nidzica

https://www.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/6pj2jYthOvhM/content/martwy-drob-w-nidzickich-lasach