Wydawca treści
Zasoby leśne
Typy siedliskowe lasu w Nadleśnictwie Rudziniec zostały przyjęte na podstawie aktualnego opracowania siedliskowego. Największy udział stanowi siedlisko LMśw, bozajmujące 32,77% powierzchni leśnej nadleśnictwa, czyli 5775,06 ha. Drugim, co dowielkości udziału jest Lśw 31,89% powierzchni, czyli 5620,71 ha. BMśw zajmuje 3017,90 ha powierzchni co stanowi 17,12%.
Rodzaje siedlisk leśnych nadleśnictwa:
- lasowe 79%
- borowe 21%.
Główne gatunki lasotwórcze:
- sosna 63 %
- brzoza 12 %
- dąb 10 %
- buk 5 %
- olsza 5 %
- modrzew 4 %
- pozostałe 1 %; Soc, Sow, Św, Jd, Dbc, Jw, Js, Gb, Lp, Ols, Ak, Tp, Wb
Zasoby leśne drzewostanów
So – 69,07% miąższości,
Brz – 8,22% miąższości,
Db – 9,36% miąższości,
Bk – 3,49% miąższości,
Ol – 6,05% miąższości,
Md – 2,39% miąższości.
Najnowsze aktualności
Okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich - relacja
Okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich - relacja
Dnia 21 sierpnia b.r., na terenie byłej szkółki leśnej w Rachowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie – Okręgowa Wycena Medalowa Trofeów Łowieckich połączona z wystawą trofeów i degustacją dziczyzny. Wydarzenie przyciągnęło bardzo liczną grupę myśliwych oraz sympatyków łowiectwa, którzy przybyli do Rachowic wraz z rodzinami nie tylko z Okręgu Katowickiego, ale także spoza jego granic.
Serdzenie zachęcamy do obejrzenia krótkiej wideorelacji z wydarzenia
Na dzieci czekały atrakcje w postaci leśnych gier edukacyjnych, zagadek oraz cieszących się największym zainteresowaniem – tropów zwierząt leśnych do odbijania w piasku. Ilość wyeksponowanych trofeów była imponująca (ponad 70 wieńców jeleni byków, prawie 100 parostków saren rogaczy dodatkowo oręża dzików i czaszki drapieżników), a ocenianym egzemplarzom towarzyszyła wystawa popiersi i medalionów z różnych części świata.
Komisje ds. wyceny medalowej pracowały bardzo intensywnie przez kilka godzin. Formuły wycen trofeów charakteryzują się tym, że na finalną ocenę składają punkty wynikające z pomiarów różnych cech trofeów (np. długość, obwód, masa) oraz cech ocenianych organoleptycznie (np. barwa, uperlenie, zakończenia, wygięcie).
Zależnie od rodzaju trofeum cechy pomiarowe przemnażane są przez współczynniki i w ten sposób uzyskiwana jest liczba punktów za konkretną cechę. W zależności od liczby uzyskanych punktów trofeum kwalifikuje się do medalu brązowego, srebrnego lub złotego.
Podkreślić należy fakt, że wszystkie prace w zakresie wyceny trofeów odbyły się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich. Obecnie kolekcjonowanie i prezentowanie trofeów łowieckich stanowi element kultury łowieckiej, wzbogacony o wymiar rywalizacji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Katowicach oraz Nadleśnictwa Rudziniec.
Dziękujemy za liczny udział w imprezie i wiele słów sympatii oraz gratulacji bardzo dobrej organizacji wydarzenia.
Darz Bór!