Wydawca treści
Położenie Nadleśnictwa Rudziniec
Nadleśnictwo Rudziniec położone jest pomiędzy 18°18'56'' a 18°40'45'' długości geograficznej wschodniej i pomiędzy 50°13'55'' a 50°33'96'' szerokości geograficznej północnej. Jest ono jednym z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba nadleśnictwa mieści się w Rudzińcu przy ul. Leśnej 7.
Nadleśnictwo Rudziniec graniczy z następującymi jednostkami administracyjnymi Lasów Państwowych:
. od północy z Nadleśnictwem Zawadzkie (RDLP Katowice);
. od południa z nadleśnictwami - Rudy Raciborskie oraz Rybnik (RDLP Katowice);
. od zachodu z nadleśnictwami - Strzelce Opolskie i Kędzierzyn (RDLP Katowice);
. od wschodu z nadleśnictwem Brynek (RDLP Katowice).
Nadleśnictwo jest położone na terenie 2 województw:
- śląskiego,
- opolskiego,
5 powiatów:
- gliwickiego,
- strzeleckiego,
- m. Gliwice,
- tarnogórskiego,
- kędzierzyńsko-kozielskiego,
10 gmin:
- Bierawy,
- Jemielnicy,
- Strzelec Op.,
- Ujazdu,
- Rudzińca,
- Sośnicowic,
- Toszka,
- Wielowsi,
- Zbrosławic,
- M. Gliwice.
Zasięg terytorialny działania Nadleśnictwa Rudziniec został uregulowany w Zarządzeniu nr 77 DGLP z dnia 29.12.2014 r. "W sprawie określenia zasięgu terytorialnego nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach". Zgodnie z nim powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Rudziniec wynosi 582,38 km2.
Najnowsze aktualności
Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia
Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia
W sobotę 26 września b.r., na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, Leśnictwa Centawa, na polanie leśnej zwanej Śląskim Katyniem, odbyła się uroczysta Msza św. Polowa z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie to corocznie upamiętnia rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka. W uroczystości wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski oraz Leśniczy Leśnictwa Centawa, Pan Piotr Jasica, którzy wraz z delegacją reprezentującą Nadleśnictwo Zawadzkie, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.