Asset Publisher
Położenie Nadleśnictwa Rudziniec
Nadleśnictwo Rudziniec położone jest pomiędzy 18°18'56'' a 18°40'45'' długości geograficznej wschodniej i pomiędzy 50°13'55'' a 50°33'96'' szerokości geograficznej północnej. Jest ono jednym z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba nadleśnictwa mieści się w Rudzińcu przy ul. Leśnej 7.
Nadleśnictwo Rudziniec graniczy z następującymi jednostkami administracyjnymi Lasów Państwowych:
. od północy z Nadleśnictwem Zawadzkie (RDLP Katowice);
. od południa z nadleśnictwami - Rudy Raciborskie oraz Rybnik (RDLP Katowice);
. od zachodu z nadleśnictwami - Strzelce Opolskie i Kędzierzyn (RDLP Katowice);
. od wschodu z nadleśnictwem Brynek (RDLP Katowice).
Nadleśnictwo jest położone na terenie 2 województw:
- śląskiego,
- opolskiego,
5 powiatów:
- gliwickiego,
- strzeleckiego,
- m. Gliwice,
- tarnogórskiego,
- kędzierzyńsko-kozielskiego,
10 gmin:
- Bierawy,
- Jemielnicy,
- Strzelec Op.,
- Ujazdu,
- Rudzińca,
- Sośnicowic,
- Toszka,
- Wielowsi,
- Zbrosławic,
- M. Gliwice.
Zasięg terytorialny działania Nadleśnictwa Rudziniec został uregulowany w Zarządzeniu nr 77 DGLP z dnia 29.12.2014 r. "W sprawie określenia zasięgu terytorialnego nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach". Zgodnie z nim powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Rudziniec wynosi 582,38 km2.
Asset Publisher
Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec
Introdukcja kuropatw w Nadleśnictwie Rudziniec
10 września b.r. w Nadleśnictwie Rudziniec miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie Nadleśniczego, Pana Wiesława Kucharskiego, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle wraz z Panią Dyrektor Reginą Wieczorek, brały udział w introdukcji 50 szt. kuropatw. Mimo, że pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, ponieważ wiał zimny wiatr i padał deszcz, na twarzach dzieci widać było radość, a w oczach zaciekawienie.
O kuropatwach oraz o przyczynach wpuszczania do łowiska tych niewielkich ptaków, opowiadali Leśniczy Leśnictwa Nogowczyce, Pan Tomasz Rybak, oraz Leśniczy ds. łowieckich, Pan Artur Kalinowski.
Ten niewielki ptak z rodziny kurowatych niegdyś stanowił ozdobę polskich pól i łąk. Jednak w ostatnich latach populacja tego gatunku w środowisku naturalnym bardzo spadła. Głównymi przyczynami jest wzrost liczebności drapieżników oraz scalanie terenów rolniczych, przez co zanikają śródpolne miedze i inne tego typu naturalne miejsca, stanowiące dla tych ptaków schronienie. Kuropatwy naturalnie występują na polach uprawnych, na miedzach i zakrzaczeniach śródpolnych. Są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki.
Pomimo tego, że kuropatwa jest w Polsce ptakiem łownym, ze względu na trend spadkowy jej liczebności, myśliwi na nią nie polują. Wręcz przeciwnie - zadbają o dalszy los wypuszczonych kuropatw pochodzących ze sztucznej hodowli i będą je przez zimę dokarmiać.
Trzymamy kciuki, aby wypuszczone na terenie Leśnictwa Nogowczyce kuropatwy mogły się tam rozmnożyć i tym samym zasilić liczebność rodzimej populacji.