Wydawca treści Wydawca treści

REZERWATY PRZYRODY

Na terenie Nadleśnictwa utworzono 3 rezerwaty przyrody:

Rezerwat „Hubert” - położony w  gminie Wielowieś, leśnictwo Dąbrówka. Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 kwietnia 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 38, poz. 226). W dniu 25 kwietnia 2003 r. na drodze rozporządzenia nr 3/2003 Wojewody Śląskiego (Rozp. Woj. Śl. Dz. Urz. Woj. Śląskiego Nr 44 poz 1231) powierzchnia rezerwatu „Hubert” została powiększona i wynosi  obecnie 19,26 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 35,38 ha.

Rezerwat Hubert  utworzono ze względów naukowych i dydaktycznych w celu ochrony fragmentu lasu mieszanego o cechach naturalnych, zachowanego wśród obszarów lasów zniekształconych gospodarką człowieka. W związku z tym, głównym celem ochrony jest szata roślinna.

Rezerwat   „Płużnica” - położony w gminie Strzelce Opolskie, leśnictwo Płużnica, jego powierzchnia wynosi 3,17 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 30 kwietnia 1957 roku (M.P. z 1957 r. Nr 41, poz. 268). W 2018 roku zmieniono jego powierzchnię na 3,41 ha co wynika z obmiaru geometrycznego. Jest to rezerwat leśny fitocenotyczny. Celem ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym. Aktualnie objęty ochroną ścisłą.

Rezerwat „Las Dąbrowa” - położony częściowo na terenie Miasta i Gminy Gliwice, częściowo na terenie Miasta i Gminy Sośnicowice, leśnictwo Ostropa,  jego powierzchnia wynosi 76,63 ha. Utworzony został 25.07.2008r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2008 r. Nr 143 poz 2719). Celem ochrony jest zachowanie, ze względów ekologicznych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych biocenozy leśnej o charakterze zbliżonym do naturalnego. Obszar rezerwatu bogaty jest w starodrzew i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego.

Wokół  rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 232,48 ha w tym powierzchnia leśna wynosi 40,89 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie wystaw: „Ojcowie Niepodległości” oraz „Wolny jak ptak – leśne pasje”

Uroczyste otwarcie wystaw: „Ojcowie Niepodległości” oraz „Wolny jak ptak – leśne pasje”

28 września w Nadleśnictwie Rudziniec odbył się uroczysty apel, podczas którego nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście oraz pracownicy biurowi i terenowi Nadleśnictwa Rudziniec.

Ustawione przed budynkiem siedziby nadleśnictwa plansze z wizerunkami sześciu postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego – już na wjeździe zrobiły na przybyłych duże wrażenie. Podniosłego charakteru dodało odegranie przez Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów hymnu państwowego, podczas którego podniesiona została na maszt biało-czerwona flaga.

Uroczystość była okazją do wręczenia przez Pana Nadleśniczego pracownikom Służby Leśnej odznaki leśnika oraz złożenia okolicznościowych gratulacji z okazji jubileuszu pracy w Lasach Państwowych.

Motyw wolności stał się także tytułem przygotowanej w Nadleśnictwie Rudziniec wystawy przyrodniczej „Wolny jak ptak – leśne pasje”. Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu wielu leśników realizujących swoje życiowe pasje, przy współudziale Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Możemy na niej podziwiać zarówno okazy ptaków, jak i różnorodność budek lęgowych, w których składają jaja i wychowują młode, a także bogatą kolekcję obrączek wraz z dokumentami towarzyszącymi obrączkowaniu. Całość uzupełniona jest pięknymi fotografiami ptaków z terenu Nadleśnictwa Rudziniec.

Do zwiedzania wystaw zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00. „Ojcowie Niepodległości” będą u nas gościć do 17 października, wystawa przyrodnicza otwarta jest natomiast do odwołania.