Wydawca treści Wydawca treści

REZERWATY PRZYRODY

Na terenie Nadleśnictwa utworzono 3 rezerwaty przyrody:

Rezerwat „Hubert” - położony w  gminie Wielowieś, leśnictwo Dąbrówka. Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 kwietnia 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 38, poz. 226). W dniu 25 kwietnia 2003 r. na drodze rozporządzenia nr 3/2003 Wojewody Śląskiego (Rozp. Woj. Śl. Dz. Urz. Woj. Śląskiego Nr 44 poz 1231) powierzchnia rezerwatu „Hubert” została powiększona i wynosi  obecnie 19,26 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 35,38 ha.

Rezerwat Hubert  utworzono ze względów naukowych i dydaktycznych w celu ochrony fragmentu lasu mieszanego o cechach naturalnych, zachowanego wśród obszarów lasów zniekształconych gospodarką człowieka. W związku z tym, głównym celem ochrony jest szata roślinna.

Rezerwat   „Płużnica” - położony w gminie Strzelce Opolskie, leśnictwo Płużnica, jego powierzchnia wynosi 3,17 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 30 kwietnia 1957 roku (M.P. z 1957 r. Nr 41, poz. 268). W 2018 roku zmieniono jego powierzchnię na 3,41 ha co wynika z obmiaru geometrycznego. Jest to rezerwat leśny fitocenotyczny. Celem ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym. Aktualnie objęty ochroną ścisłą.

Rezerwat „Las Dąbrowa” - położony częściowo na terenie Miasta i Gminy Gliwice, częściowo na terenie Miasta i Gminy Sośnicowice, leśnictwo Ostropa,  jego powierzchnia wynosi 76,63 ha. Utworzony został 25.07.2008r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2008 r. Nr 143 poz 2719). Celem ochrony jest zachowanie, ze względów ekologicznych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych biocenozy leśnej o charakterze zbliżonym do naturalnego. Obszar rezerwatu bogaty jest w starodrzew i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego.

Wokół  rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 232,48 ha w tym powierzchnia leśna wynosi 40,89 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Porzucone na skraju lasu odpady

Porzucone na skraju lasu odpady

Do Nadleśnictwa Rudziniec dotarła informacja o porzuconych na skraju lasu odpadach.

Lasy Państwowe dokładają wielkich starań do uprzątania śmieci w lasach – niestety, wciąż pojawiają się nowe, dzikie wysypiska.

Jesteśmy w trakcie usuwania tej „niespodzianki”. Z powodu nieznanego pochodzenia oraz zawartości, odpady te będą musiały zostać poddane utylizacji – być może są toksyczne dla środowiska.

Mamy nadzieję, że Policji i Straży Leśnej uda się znaleźć sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej, a przynajmniej do pokrycia kosztów uprzątnięcia i utylizacji.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na miejsce służbom – Straży Pożarnej, Straży Leśnej, Policji, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska Gminy Rudziniec za pomoc w pracach mających na celu usunięcie porzuconych beczek.

Bądźmy czujni i informujmy o takich sytuacjach. Bądźmy świadomi i nie wyrzucajmy odpadów do lasu!