Wydawca treści Wydawca treści

REZERWATY PRZYRODY

Na terenie Nadleśnictwa utworzono 3 rezerwaty przyrody:

Rezerwat „Hubert” - położony w  gminie Wielowieś, leśnictwo Dąbrówka. Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 kwietnia 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 38, poz. 226). W dniu 25 kwietnia 2003 r. na drodze rozporządzenia nr 3/2003 Wojewody Śląskiego (Rozp. Woj. Śl. Dz. Urz. Woj. Śląskiego Nr 44 poz 1231) powierzchnia rezerwatu „Hubert” została powiększona i wynosi  obecnie 19,26 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 35,38 ha.

Rezerwat Hubert  utworzono ze względów naukowych i dydaktycznych w celu ochrony fragmentu lasu mieszanego o cechach naturalnych, zachowanego wśród obszarów lasów zniekształconych gospodarką człowieka. W związku z tym, głównym celem ochrony jest szata roślinna.

Rezerwat   „Płużnica” - położony w gminie Strzelce Opolskie, leśnictwo Płużnica, jego powierzchnia wynosi 3,17 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 30 kwietnia 1957 roku (M.P. z 1957 r. Nr 41, poz. 268). W 2018 roku zmieniono jego powierzchnię na 3,41 ha co wynika z obmiaru geometrycznego. Jest to rezerwat leśny fitocenotyczny. Celem ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym. Aktualnie objęty ochroną ścisłą.

Rezerwat „Las Dąbrowa” - położony częściowo na terenie Miasta i Gminy Gliwice, częściowo na terenie Miasta i Gminy Sośnicowice, leśnictwo Ostropa,  jego powierzchnia wynosi 76,63 ha. Utworzony został 25.07.2008r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2008 r. Nr 143 poz 2719). Celem ochrony jest zachowanie, ze względów ekologicznych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych biocenozy leśnej o charakterze zbliżonym do naturalnego. Obszar rezerwatu bogaty jest w starodrzew i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego.

Wokół  rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 232,48 ha w tym powierzchnia leśna wynosi 40,89 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie przedstawicieli Powiatu Gliwickiego, Calw i Pucka w Nadleśnictwie Rudziniec

Spotkanie przedstawicieli Powiatu Gliwickiego, Calw i Pucka w Nadleśnictwie Rudziniec

W dniu 12 maja br. Nadleśnictwo Rudziniec odwiedzili goście z Powiatu Gliwickiego oraz z Calw i Pucka – powiatów partnerskich Powiatu Gliwickiego.

W ramach spotkania w siedzibie nadleśnictwa Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, przedstawił prezentację dotyczącą Przeszłości – Teraźniejszości – Przyszłości prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce, która prowadzona jest z dbałością o miejsca historyczne (jak pomnik dr Rogera) i z poszanowaniem dla pracy i tradycji naszych przodków, z rzetelną pracą dla dobra lasów w teraźniejszości oraz z myślą o pozostawieniu lasów w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Podkreślił wyjątkowość organizacji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w skali Europy, związane z podstawowymi elementami gospodarowania w lasach Polski, które uwzględniają funkcje ochronne, społeczne i produkcyjne lasów.

Nadleśnictwo Rudziniec w tym roku obchodzi 2 ważne wydarzenia historyczne – 50 lecie istnienia nadleśnictwa oraz 30 lecie wielkiego pożaru lasu z roku 1992.

Z dużym zainteresowaniem naszych gości spotkała się możliwość zwiedzenia dostrzegalni przeciwpożarowej w leśnictwie Łącza, z której rozciąga się urzekający i niezapomniany widok na teren leśny dawnego pożarzyska – obecnie pięknie zielone lasy, odnowione dzięki pracy Leśników na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Podsumowanie wizyty zakończono przy ognisku w godzinach wieczornych. Całość wizyty uświetniła oprawa muzyczna Zespołu Reprezentacyjnego Nadleśnictwa Rudziniec.