Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Nadleśnictwo Rudziniec posiada PLAN URZĄDZENIA LASU od 2016 do 2025 sporządzony w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na podstawie stanu lasu na dzień  1 stycznia 2016 r.

Prace podstawowe w zakresie terenowym wykonano w okresie :

 taksacja lasu: od maja do października 2014 r.,

 zakładanie powierzchni próbnych: od marca do kwietnia 2015 r.

Ogólna powierzchnia gruntów nadleśnictwa objętych taksacją wyniosła 18559,03 ha.

Opisano łącznie 6065 pododdziałów w 768 oddziałach.

Prace urządzeniowe wykonała Drużyna Urządzeniowa BULiGL Oddział w Brzegu w oparciu o Ustawę o Lasach z dn. 28.09.1991 r. (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444), Rozporządzenia MŚ z 26.11.2012 r. (Dz. U. z 2012r. Nr 1302) w sprawie szczegółowych zasad sporządzania planów urządzenia lasów oraz zgodnie z obowiązującą Instrukcją urządzania lasu z 2011 r. i Zasadami Hodowli Lasu z 2012 r., Instrukcją Ochrony Lasu z 2012 r., Instrukcją ochrony przeciwpożarowej z 2012 r. itd. oraz wytycznymi KZP i NTG, a także poprzez:

1. Stały kontakt wykonawcy z przedstawicielem nadleśnictwa,

2. Uzgodnienie „Wytycznych do sporządzenia planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa na lata 2016 – 2025",

4. Odbiory prac terenowych,

5.Uzgodnienia potaksacyjne, przeprowadzone po zakończeniu prac taksacyjnych

terenowych dla poszczególnych leśnictw.

Na tym etapie odbiorów, przy współudziale pracowników nadleśnictwa, omówiono między innymi następujące pozycje:

 grunty leśne niezalesione do odnowienia ( zręby, płazowiny),

 wykaz drzewostanów przeznaczonych do przebudowy,

 poletka łowieckie na gruntach leśnych i rolnych,

 drzewostany o strukturze KO i KDO,

 grunty do sukcesji naturalnej,

 zakres projektowanych wskazań gospodarczych.

6. Odbiór prac urządzeniowych terenowych przeprowadzony przez przedstawicieli RDLP w Katowicach, Nadleśnictwa Rudziniec i BULiGL Oddz. w Brzegu w dniach: 16 czerwca, 30 czerwca, 30 lipca, 29 września, 12 września, 10 października, 21 października i 25 listopada 2014 r., prace taksacyjne, 27 - 28 maja 2015 r. inwentaryzacja zasobów drzewnych – powierzchnie próbne.

Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Rudziniec składa się z:

 Ogólnego opisu lasów nadleśnictwa - Elaborat

 Ogólnego opisu lasów nadleśnictwa – Wykaz projektowanych cięć rębnych z zestawieniami tabelarycznymi

 Opisu taksacyjnego lasów

 Programu Ochrony Przyrody wraz z mapą sytuacyjno – przeglądową walorów

przyrodniczych

 Prognozy Oddziaływania na Środowisko i Obszary Natura 2000

 Operatów dla leśnictw

 Map przeglądowych wg obrębów leśnych, map sytuacyjnych w granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa, map sytuacyjno-przyglądowych funkcji lasu.

 Bazy danych inwentaryzacyjnych TAKSATORA.

 Bazy danych geometrycznych wg SLMN.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konsultanci zaczynają pracę

Konsultanci zaczynają pracę

Lasy Państwowe stawiają na dialog i otwartość. W tym celu we wszystkich 429 nadleśnictwach i 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych uruchomiliśmy stanowisko konsultanta ds. kontaktów społecznych.

Lasy to ogromna wartość dla Polek i Polaków. Przekonaliśmy się o tym szczególnie w okresie pandemii. Temat lasów i ich ochrona stał się jednym z wiodących przedmiotów dyskusji społecznej. – Jesteśmy świadomi tego, że Polki i Polacy stawiają przed nami zdecydowane oczekiwania, by zwiększyć funkcję ochronną naszych lasów. Chcemy wysłuchać tych postulatów i ułatwić kontakt z leśnikami. Dlatego w każdym nadleśnictwie i dyrekcji regionalnej wyznaczamy osoby do kontaktu – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Z jakimi sprawami można zwracać się do konsultanta?

Do konsultantów można kierować uwagi nt. prowadzenia gospodarki leśnej i propozycje ochrony. Do zadań konsultanta należy również koordynacja inicjatyw społecznych odnośnie lasów, zgłaszanych do nadleśnictwa bądź regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Wszelkie inne sprawy, którymi zajmuje się nadleśnictwo bądź regionalna dyrekcja Lasów Państwowych są prowadzone dotychczasowym tokiem. Konsultant nie zastępuje więc sekretariatu i nie jest osobą, która prowadzi infolinię. Konsultantami zostają osoby już zatrudnione Lasach Państwowych. Kontakt z otoczeniem społecznym będzie dla nich dodatkowym zadaniem. Godziny pracy konsultantów pokrywają się z godzinami pracy nadleśnictwa bądź RDLP.

Stawiamy na rozwiązania systemowe

Równocześnie z wprowadzeniem stanowisk konsultantów w Lasach Państwowych trwają prace prowadzące do realizacji celu, jakim jest zwiększenie roli ochronnej i społecznej lasów. Doszło do zmian organizacyjnych na poziomie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, gdzie po raz pierwszy w historii wyodrębniony został pion organizacyjny ds. ochrony zasobów przyrodniczych. Specjalny zespół analizuje we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska propozycje związane z ochroną lasów. Formułowane są jednolite kryteria, wg których wskazane zostaną obszary do potencjalnych wyłączeń z gospodarki. - Leśnictwo skupia szereg interesariuszy, którzy nie zawsze mają świadomość łączących ich współzależności. Przyjmując kierunek na ochronę lasów, nie możemy zapominać o ich roli gospodarczej. Naszym zadaniem jest, by w sposób przemyślany i mądry doprowadzić do tego, by wzrost ochronnej roli lasów odbył się z korzyścią dla wszystkich przedstawicieli strony społecznej – deklaruje Witold Koss.