Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie rębne jest projektowane zgodnie z uwzględnieniem ramowych (kierunkowych) wytycznych zawartych w „Zasadach hodowli lasu z 2011 r." i innych zasad, instrukcji i wytycznych, obowiązujących aktualnie w Lasach Państwowych oraz zgodnie z ustaleniami KZP i NTG.

W poszczególnych typach siedliskowych lasu przyjęto następujące rodzaje rębni:

Na powierzchni 709,80 ha zaplanowano rębnie zupełne Ib i Ic, na powierzchni 106,58 ha zaplanowano rębnie częściowe IIa, IIc, i IIb, na powierzchni 2343,93 ha zaplanowano rębnie gniazdowe zupełne i częściowe IIIa i IIIb, na powierzchni 343,14 ha zaplanowano rębnie stopniową gniazdową udoskonaloną IVd.

Plany cięć użytków rębnych zostały uzgodnione z RDLP w Katowicach.

Projektowane użytkowanie rębne wynika ze stwierdzonych na gruncie potrzeb hodowlanych.

 

Plan cięć użytków przedrębnych został sporządzony kategoriami cięć.

W skład planów wchodzą:

 trzebieże wczesne (TW),

 trzebieże późne (TP).

Wskazania gospodarcze dotyczące użytkowania przedrębnego obejmują drzewostany – młodniki i drzewostany starsze, lub ich części, w których nie przewiduje się użytkowania rębnego w I 10 –leciu oraz wymagają zabiegu pielęgnacyjnego. Indywidualnie dla każdego wydzielenia określony został rodzaj cięcia (TW i TP). Zgodnie z ustaleniami KZP nie planowano zabiegów dwunawrotowych, jedynie w przypadkach tego wymagających podawano pilność wykonania zabiegu.

Zgodnie z uzgodnieniami z dnia 20. 07. 2015 r. pomiędzy BULiGL Oddział w Brzegu,

a przedstawicielami RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Rudziniec nie planowano zabiegu

CP-P.

Cięcia pielęgnacyjne zaprojektowano wg potrzeb stwierdzonych na gruncie.

Zaplanowane cięcia pielęgnacyjne w ramach TW w Ia klasie wieku wymusza złożoność wiekowa i gatunkowa upraw po rębniach złożonych. Celem stwarzania warunków do rozwoju w ekosystemach leśnych naturalnych zespołów ksylobiontów należy pozostawiać drewno, przede wszystkim liściaste, ścinane w ramach zabiegów pielęgnacyjnych i wydzielający się posusz na powierzchniach trudnodostępnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Hubertus Rudziniecki

II Hubertus Rudziniecki

Dnia 16 października mieliśmy okazję brać udział w II Hubertusie Rudzinieckim. Obchody patrona myśliwych, leśników i jeźdźców zapoczątkowane zostały przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego, w 2019 roku. Rok 2020, z powodu pandemii koronawirusa, wymusił przerwę w corocznym świętowaniu. W tym roku udało się powrócić do tradycji.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 16:00 uroczystą mszą św. w kościele św. Mikołaja w Rudnie. Podniosły charakter nabożeństwu, prowadzonemu przez ks. Piotra Falińskiego, nadały poczty sztandarowe kół łowieckich Rejonu Gliwickiego PZŁ oraz Nadleśnictwa Rudziniec. Tradycyjnie już oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Zespół Reprezentacyjny Leśnych Sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec.

Następnie uroczystość przeniosła się na boisko Klubu Sportowego MŁODOŚĆ w Rudnie, gdzie nastąpiła część oficjalna. Gospodarzami byli Pan Wiesław Kucharski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec oraz Pan Tomasz Taranowski, Łowczy Rejonu Gliwickiego PZŁ. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, Pan Damian Sieber,  Zastępca Dyrektora, Pan Hubert Wiśniewski, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego w Katowicach, Pan Michał Gawdzik, nadleśniczowie sąsiadujących nadleśnictw, przedstawiciele samorządów i szkół, a przede wszystkim myśliwi wraz z rodzinami.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do wręczenia wyróżnień i pamiątkowych medali. Podsumowano także wycenę medalową trofeów myśliwskich, która odbyła się w 21.08.2021 r. Rachowicach. Najpiękniejsze trofea o najwyższej ilości punktów to:

jeleń byk – 204,34 pkt. Medal srebrny kol. Piotr Szendzielorz

sarna rogacz – 171,05 pkt. Złoty medal kol. Paweł Grochowski

dzik – 114,6 pkt. Medal brązowy kol. Stefan Nowroth

lis – 25,25 pkt. Medal złoty kol. Tomasz Suffner

Wręczono również statuetkę Diany dla  Najlepszego Strzelca Nadleśnictwa Rudziniec Pana Zbigniewa Walisko.

Na koniec odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu naszego zespołu reprezentacyjnego oraz Orkiestry Dętej Parafialnej „Sami swoi” z Rudna.