Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie rębne jest projektowane zgodnie z uwzględnieniem ramowych (kierunkowych) wytycznych zawartych w „Zasadach hodowli lasu z 2011 r." i innych zasad, instrukcji i wytycznych, obowiązujących aktualnie w Lasach Państwowych oraz zgodnie z ustaleniami KZP i NTG.

W poszczególnych typach siedliskowych lasu przyjęto następujące rodzaje rębni:

Na powierzchni 709,80 ha zaplanowano rębnie zupełne Ib i Ic, na powierzchni 106,58 ha zaplanowano rębnie częściowe IIa, IIc, i IIb, na powierzchni 2343,93 ha zaplanowano rębnie gniazdowe zupełne i częściowe IIIa i IIIb, na powierzchni 343,14 ha zaplanowano rębnie stopniową gniazdową udoskonaloną IVd.

Plany cięć użytków rębnych zostały uzgodnione z RDLP w Katowicach.

Projektowane użytkowanie rębne wynika ze stwierdzonych na gruncie potrzeb hodowlanych.

 

Plan cięć użytków przedrębnych został sporządzony kategoriami cięć.

W skład planów wchodzą:

 trzebieże wczesne (TW),

 trzebieże późne (TP).

Wskazania gospodarcze dotyczące użytkowania przedrębnego obejmują drzewostany – młodniki i drzewostany starsze, lub ich części, w których nie przewiduje się użytkowania rębnego w I 10 –leciu oraz wymagają zabiegu pielęgnacyjnego. Indywidualnie dla każdego wydzielenia określony został rodzaj cięcia (TW i TP). Zgodnie z ustaleniami KZP nie planowano zabiegów dwunawrotowych, jedynie w przypadkach tego wymagających podawano pilność wykonania zabiegu.

Zgodnie z uzgodnieniami z dnia 20. 07. 2015 r. pomiędzy BULiGL Oddział w Brzegu,

a przedstawicielami RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Rudziniec nie planowano zabiegu

CP-P.

Cięcia pielęgnacyjne zaprojektowano wg potrzeb stwierdzonych na gruncie.

Zaplanowane cięcia pielęgnacyjne w ramach TW w Ia klasie wieku wymusza złożoność wiekowa i gatunkowa upraw po rębniach złożonych. Celem stwarzania warunków do rozwoju w ekosystemach leśnych naturalnych zespołów ksylobiontów należy pozostawiać drewno, przede wszystkim liściaste, ścinane w ramach zabiegów pielęgnacyjnych i wydzielający się posusz na powierzchniach trudnodostępnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Słów kilka o tegorocznych nasadzeniach

Marzec i kwiecień to bardzo aktywny czas w polskich lasach – tak też było w przypadku Nadleśnictwa Rudziniec.

Choć w tym roku natura obudziła się wyjątkowo późno, to my, leśnicy, nie czekaliśmy do ostatniej chwili i po wielu miesiącach prac związanych z pozyskaniem drewna od razu wzięliśmy się do sadzenia nowych lasów!

Dziś z sukcesem możemy powiedzieć, że posadziliśmy na terenie naszego Nadleśnictwa aż 860 000 sztuk sadzonek na ponad 140 hektarach lasu!

Głównymi gatunkami, które posadziliśmy, były:

  • sosna – 412 tyś. sztuk,
  • buk – 227 tyś. sztuk,
  • dąb – 173 tyś. sztuk,
  • olcha – 24 tyś. sztuk,
  • inne liściaste oraz iglaste – 24 tyś. sztuk.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, w jakich przyszło nam w tym roku sadzić, trzeba przyznać jedno – wielki szacunek dla pracowników Zakładów Usług Leśnych oraz Lasów Państwowych, którzy przyczynili się do powstania nowych, leśnych upraw.

Dzięki naszej wspólnej pracy i wysiłkom, które wkładamy każdego dnia, wciąż żywe jest powiedzenie: „Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las”.

 

Darz Bór!