Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie rębne jest projektowane zgodnie z uwzględnieniem ramowych (kierunkowych) wytycznych zawartych w „Zasadach hodowli lasu z 2011 r." i innych zasad, instrukcji i wytycznych, obowiązujących aktualnie w Lasach Państwowych oraz zgodnie z ustaleniami KZP i NTG.

W poszczególnych typach siedliskowych lasu przyjęto następujące rodzaje rębni:

Na powierzchni 709,80 ha zaplanowano rębnie zupełne Ib i Ic, na powierzchni 106,58 ha zaplanowano rębnie częściowe IIa, IIc, i IIb, na powierzchni 2343,93 ha zaplanowano rębnie gniazdowe zupełne i częściowe IIIa i IIIb, na powierzchni 343,14 ha zaplanowano rębnie stopniową gniazdową udoskonaloną IVd.

Plany cięć użytków rębnych zostały uzgodnione z RDLP w Katowicach.

Projektowane użytkowanie rębne wynika ze stwierdzonych na gruncie potrzeb hodowlanych.

 

Plan cięć użytków przedrębnych został sporządzony kategoriami cięć.

W skład planów wchodzą:

 trzebieże wczesne (TW),

 trzebieże późne (TP).

Wskazania gospodarcze dotyczące użytkowania przedrębnego obejmują drzewostany – młodniki i drzewostany starsze, lub ich części, w których nie przewiduje się użytkowania rębnego w I 10 –leciu oraz wymagają zabiegu pielęgnacyjnego. Indywidualnie dla każdego wydzielenia określony został rodzaj cięcia (TW i TP). Zgodnie z ustaleniami KZP nie planowano zabiegów dwunawrotowych, jedynie w przypadkach tego wymagających podawano pilność wykonania zabiegu.

Zgodnie z uzgodnieniami z dnia 20. 07. 2015 r. pomiędzy BULiGL Oddział w Brzegu,

a przedstawicielami RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Rudziniec nie planowano zabiegu

CP-P.

Cięcia pielęgnacyjne zaprojektowano wg potrzeb stwierdzonych na gruncie.

Zaplanowane cięcia pielęgnacyjne w ramach TW w Ia klasie wieku wymusza złożoność wiekowa i gatunkowa upraw po rębniach złożonych. Celem stwarzania warunków do rozwoju w ekosystemach leśnych naturalnych zespołów ksylobiontów należy pozostawiać drewno, przede wszystkim liściaste, ścinane w ramach zabiegów pielęgnacyjnych i wydzielający się posusz na powierzchniach trudnodostępnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WYSTAWA OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

WYSTAWA OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec zaprasza na wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”, którą od 28 września do 17 października będzie można oglądać na terenie Nadleśnictwa Rudziniec przy ul. Leśnej 7.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przed siedzibą Nadleśnictwa Rudziniec w dni robocze od godz. 7.00 do 15.00.

Ekspozycja składa się z 7 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych. Zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923, prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostało sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.

Wystawę IPN-u „Ojcowie Niepodległości” będą gościły wszystkie 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W latach 2020-2023 przemierzy ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim, a także części małopolskiego i świętokrzyskiego. Jej pierwszymi przystankami były nadleśnictwa Siewierz i Andrychów.

Następnym miejscem prezentacji wystawy po Nadleśnictwie Rudziniec jest Nadleśnictwo Turawa, gdzie wystawę będzie można oglądać od 19 października.

Przy okazji wizyty w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec zapraszamy do zwiedzenia wystawy ornitologicznej, znajdującej się w budynku biura nadleśnictwa.