Wydawca treści Wydawca treści

Akcja "STOP pożarom traw"

Materiały informacyjne przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną

Nadleśnictwo Rudziniec publikuje materiały przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną. Akcja „STOP pożarom traw" ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak poważnym problemem jest wiosenne wypalania łąk oraz nieużytków rolnych.

Niestety za większość pożarów traw i pozostałości roślinnych odpowiedzialny jest człowiek. Najwięcej tego typu pożarów odnotowuje się w marcu oraz kwietniu. W Polsce w 2015 r. pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły 45% wszystkich pożarów w kraju!

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Często ogień przenosi się na obszary leśne niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzew poważnie uszkadzając. W krótkim czasie z dymem idzie dorobek wielu pokoleń leśników!

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ciekawą prezentacją w tym temacie dostępną do pobrania poniżej.

Przejdź do "Materiały do pobrania", kliknij pobierz. Nie wypalaj traw!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

Coroczne upamiętnienie rocznicy Śląskiego Katynia

W sobotę 26 września b.r., na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, Leśnictwa Centawa, na polanie leśnej zwanej Śląskim Katyniem, odbyła się uroczysta Msza św. Polowa z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie to corocznie upamiętnia rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka. W uroczystości wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Pan Wiesław Kucharski oraz Leśniczy Leśnictwa Centawa, Pan Piotr Jasica, którzy wraz z delegacją reprezentującą Nadleśnictwo Zawadzkie, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.