Asset Publisher
Akcja "STOP pożarom traw"
Materiały informacyjne przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną
Nadleśnictwo Rudziniec publikuje materiały przygotowane wspólnie przez Lasy Państwowe oraz Państwową Straż Pożarną. Akcja „STOP pożarom traw" ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak poważnym problemem jest wiosenne wypalania łąk oraz nieużytków rolnych.
Niestety za większość pożarów traw i pozostałości roślinnych odpowiedzialny jest człowiek. Najwięcej tego typu pożarów odnotowuje się w marcu oraz kwietniu. W Polsce w 2015 r. pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły 45% wszystkich pożarów w kraju!
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Często ogień przenosi się na obszary leśne niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzew poważnie uszkadzając. W krótkim czasie z dymem idzie dorobek wielu pokoleń leśników!
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ciekawą prezentacją w tym temacie dostępną do pobrania poniżej.
Przejdź do "Materiały do pobrania", kliknij pobierz. Nie wypalaj traw!
Asset Publisher
Konkurs "Architektura drewniana w akwareli"
Konkurs "Architektura drewniana w akwareli"
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
Adres do nadsyłania prac:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań
Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;
Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli
Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu