Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Typy siedliskowe lasu w Nadleśnictwie Rudziniec zostały przyjęte na podstawie aktualnego opracowania siedliskowego. Największy udział stanowi siedlisko LMśw, bozajmujące 32,77% powierzchni leśnej nadleśnictwa, czyli 5775,06 ha. Drugim, co dowielkości udziału jest Lśw 31,89% powierzchni, czyli 5620,71 ha. BMśw zajmuje 3017,90 ha powierzchni co stanowi 17,12%.

Rodzaje siedlisk leśnych nadleśnictwa:

- lasowe 79%
- borowe 21%.

Główne gatunki lasotwórcze:
- sosna 63 %

- brzoza 12 %

- dąb 10 %

- buk 5 %

- olsza 5 %

- modrzew 4 %

- pozostałe 1 %; Soc, Sow, Św, Jd, Dbc, Jw, Js, Gb, Lp, Ols, Ak, Tp, Wb

Zasoby leśne drzewostanów

So – 69,07% miąższości,

Brz – 8,22% miąższości,

Db – 9,36% miąższości,

Bk – 3,49% miąższości,

Ol – 6,05% miąższości,

Md – 2,39% miąższości.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

Tajemnicze kopce na terenie leśnictwa Świbie

W tym miesiącu rozpoczęły się prace archeologiczne, których celem jest zbadanie grupy tajemniczych kopców znajdujących w lesie, na terenie leśnictwa Świbie.

Archeolodzy odkryli je trakcie przeglądania i analizy danych uzyskanych przy pomocy laserowego skanowania powierzchni ziemi (ang. LIDAR - Light Detection And Ranging).

Dzięki funduszom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach badacze z Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach oraz Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej zaplanowali tygodniowe badania, których celem jest ustalenie funkcji i chronologii tajemniczych pagórków. Archeolodzy podejrzewają, iż mogą to być kurhany – mogiły ziemne usypywane nad grobami znaczniejszych przedstawicieli społeczności zamieszkującej ten teren w przeszłości – być może już w młodszej epoce kamienia, a może u zarania średniowiecza.

Pierwsze dni badań potwierdziły, iż z pewnością nie są to naturalne kopce i powstały za sprawą rąk ludzkich. Dalsze prace pozwolą być może na rozwikłanie tajemnicy ich powstania. Warto nadmienić, iż prace prowadzone są za zgodą i pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Rudziniec, również żywo zainteresowanych historią tych domniemanych grobowców.