Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Użytkowanie rębne jest projektowane zgodnie z uwzględnieniem ramowych (kierunkowych) wytycznych zawartych w „Zasadach hodowli lasu z 2011 r." i innych zasad, instrukcji i wytycznych, obowiązujących aktualnie w Lasach Państwowych oraz zgodnie z ustaleniami KZP i NTG.
W poszczególnych typach siedliskowych lasu przyjęto następujące rodzaje rębni:
Na powierzchni 709,80 ha zaplanowano rębnie zupełne Ib i Ic, na powierzchni 106,58 ha zaplanowano rębnie częściowe IIa, IIc, i IIb, na powierzchni 2343,93 ha zaplanowano rębnie gniazdowe zupełne i częściowe IIIa i IIIb, na powierzchni 343,14 ha zaplanowano rębnie stopniową gniazdową udoskonaloną IVd.
Plany cięć użytków rębnych zostały uzgodnione z RDLP w Katowicach.
Projektowane użytkowanie rębne wynika ze stwierdzonych na gruncie potrzeb hodowlanych.
Plan cięć użytków przedrębnych został sporządzony kategoriami cięć.
W skład planów wchodzą:
trzebieże wczesne (TW),
trzebieże późne (TP).
Wskazania gospodarcze dotyczące użytkowania przedrębnego obejmują drzewostany – młodniki i drzewostany starsze, lub ich części, w których nie przewiduje się użytkowania rębnego w I 10 –leciu oraz wymagają zabiegu pielęgnacyjnego. Indywidualnie dla każdego wydzielenia określony został rodzaj cięcia (TW i TP). Zgodnie z ustaleniami KZP nie planowano zabiegów dwunawrotowych, jedynie w przypadkach tego wymagających podawano pilność wykonania zabiegu.
Zgodnie z uzgodnieniami z dnia 20. 07. 2015 r. pomiędzy BULiGL Oddział w Brzegu,
a przedstawicielami RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Rudziniec nie planowano zabiegu
CP-P.
Cięcia pielęgnacyjne zaprojektowano wg potrzeb stwierdzonych na gruncie.
Zaplanowane cięcia pielęgnacyjne w ramach TW w Ia klasie wieku wymusza złożoność wiekowa i gatunkowa upraw po rębniach złożonych. Celem stwarzania warunków do rozwoju w ekosystemach leśnych naturalnych zespołów ksylobiontów należy pozostawiać drewno, przede wszystkim liściaste, ścinane w ramach zabiegów pielęgnacyjnych i wydzielający się posusz na powierzchniach trudnodostępnych.