Łowiectwo
Najnowsze aktualności
ZESPÓŁ LOKALNEJ WSPÓŁPRACY SPOTKAŁ SIĘ W NADLEŚNICTWIE Rudziniec
ZESPÓŁ LOKALNEJ WSPÓŁPRACY SPOTKAŁ SIĘ W NADLEŚNICTWIE Rudziniec
Społecznicy, samorządowcy oraz naukowcy i drzewiarze spotkali się w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec i wspólnie zapoznali się z propozycjami Nadleśnictwa dotyczącymi lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Obszary leśne o zwiększonej funkcji społecznej na terenie Nadleśnictwa proponuje Nadleśniczy podczas prac przygotowawczych nad tworzeniem Planu Urządzenia Lasu (PUL). Plany sporządza się na okresy dziesięcioletnie. Zadaniami Zespołu Lokalnej Współpracy będzie wymiana informacji, rozpoznanie aktualnych potrzeb związanych z wyznaczeniem obszarów lasu o zwiększonej funkcji społecznej oraz dalszy dialog.
Gospodarka leśna opiera się na równowadze wszystkich funkcji lasu m.in.: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. Zachowanie tych funkcji, szczególnie w odniesieniu do lasów na terenach o dużym zainteresowaniu społecznym, wymaga wielu kompromisów. We wrześniu 2022 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 58 wprowadził „Wytyczne do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”, które definiują nowy rodzaj obszarów leśnych.
Było to drugie spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy, którego zadaniem będzie przeprowadzenie konsultacji projektu lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz planu niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępnienia. W trackie spotkania Grzegorz Skrobek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec oraz Janusz Bańkowski, Dyrektor Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu (wykonawcy PUL), w formie prezentacji przedstawili najważniejsze informacje na temat specyfiki Nadleśnictwa Rudziniec oraz propozycje lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Następnie rozpoczęła się część terenowa, podczas której uczestnicy zobaczyli proponowane kompleksy leśne a Wykonawca projektu PUL przybliżył koncepcje zagospodarowania tych lasów.
Nadleśnictwo zaplanowało do zakwalifikowania jako lasy o zwiększonej funkcji społecznej lasy spacerowo rekreacyjne znajdujące się w 10 lokalizacjach:
- okolice miejsca pamięci historycznej „Śląski Katyń”,
- stare drzewostany dębowe, grabowe i bukowe w okolicy miasta Toszek,
- lasy w sąsiedztwie Jeziora Pławniowickiego,
- tzw. Fazanica, enklawa leśna wśród pól i zabudowań,
- sąsiedztwo domków jednorodzinnych w Kleszczowie,
- tzw. Uroczysko Rzeźniawa (Żeznawa) w pobliżu Ostropy, dzielnicy Gliwic,
- tereny wokół zbiorników małej retencji pomiędzy Kozłowem a Rachowicami,
- tzw. Szwajcaria Rachowicka w pobliżu wsi Rachowice,
- las przy kapliczce św. Rocha przy wsy Tworóg Mały,
- kompleks leśny we wsi Tworóg Mały.